Entlebuch, salašnický pes, štěňata, chovatelská stanice, z Lesní zahrady, Barnie, Aisha, Stoklasa, Stoklasová, Stoklasovi


ICh. BARNIE Sweape ICh. AISHA z Lesní zahrady

Jak jde čas ...
Na této stránce můžete sledovat společné příběhy Aishy a Barnie od zimy 2013-14.
Jejich starší historii zachycují individuální stránky Aisha a Barnie.

Léto 2022


Během léta se střídaly prázdninové pobyty dětí u nás s našimi výjezdy na treibballové závody. Plánovali jsme delší cestu na zahraniční na závody do Nizozemska, které jsme chtěli spojit s pobytem u moře, ale účast našich nizozemských soupeřů z distančních závodů, s nimiž jsme se chtěli utkat naživo, byla nejistá a závody byly nakonec zrušeny kvůli horku, takže jsme závodili jen doma, i když občas ve vzdálených destinacích.
Na konci června proběhly dvoudenní závody DUO Treibball ve Vícenicích na Moravě. První den proběhl Vysočina cup. Barnie i Aisha předvedly v obou kolech vyrovnané výkony a ve svých třídách TRB 2 L a TRB 3 L zvítězily. Druhý den byl na programu Gustin memoriál. Barnie předvedla krásný výkon v kole FAST, ale v kole SMART udělala pár chybiček a skončila třetí. Aisha byla v obou kolech rychlá a přesná a po zásluze zvítězila. Další dvě první místa na DUO TREIBBALL získali Pavla se Šonem a Jirka s Pretty, takže výprava z Pesoparku byla celkově velmi úspěšná.
Na přelomu června a července bylo teplo, tak si Barnie a Aisha užívaly plavání v Sázavě a vyhřívání na sluníčku. Na začátku prázdnin přijela všechna vnoučata a společně jsme podnikali různé výlety. Během nich psi využívali možnost se proběhnout a vykoupat a hlavně hlídali, zda dětem neupadne nějaká dobrota.

Na začátku srpna se konal v Tachyon Areně Treibball European Cup. Jednalo se o větší mezinárodní závody, tak jsme se na ně pilně připravovali. Jeden trénink proběh i u nás na Lesní zahradě a spojili jsme ho s příjemným posezením u grilu. Treibball European Cupu se zúčastnilo 35 týmů ze 3 zemí (kromě českých týmů též týmy z Německa a z Maďarska). První den se utkali jednotlivci. Konkurence byla velká a na medailové pozice byl nutný bezchybný výkon v obou kolech. V soutěži jednotlivců předvedla Barnie (Level III) v obou bězích perfektní výkon a přesvědčivě zvítězila. Aisha (Level IV) udělala v prvním běhu chybu, a i když byla ve druhém běhu nejlepší, časovou ztrátu již v silné konkurenci nedohnala a musela se spokojit s bramborovou medailí. Potěšilo nás krásné umístění dalších týmů z Pesoparku v nižších třídách.
Soutěž družstev, která proběhla druhý den, byla do poslední chvíle velmi napínavá. Nakonec v soutěži družstev zvítězily nad německo-maďarským týmem Aisha s Pretty. Třetí místo vybojovala Barnie se Šonem.


V srpnu se u nás střídala malá i velká vnoučata, takže si Bára s Aishou s nimi užívaly dovádění i mazlení. Elišku jsme během jejího pobytu vzali i na cvičák, kde se jí náramně líbilo. Delší období tepla střídaly deštivé dny, takže došlo i na pláštěnky a holiny. Milan i Kuba s Eliškou natáčeli se psy soutěžní videa pro TREIBBALL OPEN a všichni se moc dobře umístili. Výsledky.

Letošní sraz entlebuchů se konal na začátku září v Kácově, jen hodinku jízdy autem od nás. Bydleli jsme v malé chatičce a teplota k ránu klesla až na 6 stupňů, ale v teplém spacáku zima nebyla. Přes den pak vysvitlo sluníčko a bylo příjemně. Po pátečním seznamovacím večeru se soutěžemi byla i sobota věnována různým soutěžím – individuálním i týmovým. Byla při nich spousta legrace a v některých jsme dokonce byli docela úspěšní. V neděli jsme se všichni vydali procházkou k řece Sázavě. Bylo tam mělko, takže na velké plavání to nebylo, ale namočení a řádění ve vodě bylo pro psy příjemným zpestřením procházky.


Druhý víkend v září jsme se vypravili do Bystřice u Třince na Mistrovství ČR. Závody byly dvoudenní, první den proběhly závody a druhý den zkoušky na zkoušku. Milan závodil s Aishou v nejvyšší třídě TRB 3 L a mistrovství vyhráli. Milan tak s Aishou obhájil titul Mistr ČR z roku 2021 a po třech mistrovských titulech Barnie z let 2018-20 to byla jeho již pátá mistrovská trofej v řadě. S Barnie se letos Milanovi ve třídě TRB 2 L vůbec nedařilo. V kole FAST byli druzí, ale v kole SMART navázal Milan na chybu Barnie chybou v navigaci, a tak tentokrát v součtu obou kol na medailovou pozici nedosáhli. Radost nám udělaly týmy, které s námi trénují v Pesoparku. Ve třídě TRB 1 zvítězila Pavla se Šonem, Jirka s Pretty získali „bramborovou“ medaili. Vzhledem k tomu, že závody byly daleko, byl tým z Pesoparku, i když ho v jeho dresu posílil tým, který trénuje s Pavlou, tentokrát početně malý, ale celkově velmi úspěšný.
Zkoušky na zkoušku složily následující den obě holky na výbornou, Aisha ve třídě TRB 3 a Barnie ve třídě TRB 2. Výsledky.
Po závodech a zkouškách jsme ještě využili příjemné ubytování a dobré jídlo v Bystřici a zůstali do dalšího dne. Setkali jsme se s Adarem z našeho vrhu A, který bydlí nedaleko. Adara jsme vzhledem k vzdálenosti viděli naposledy jako štěně a od té doby pořádně vyrostl, je to opravdu kus psa. Potěšilo nás, že Adar je i ve veteránském věku stále krásný, a hlavně zdravý pes. Následující den jsme se vydali k Šikmému kostelu a do jeho okolí na místa popsaná ve stejnojmenné knize a do Dolních Vítkovic.

Foto: Bohdana a Milan Stoklasovi, Pavel Hejč, Renata Petříková, Martin Košťál, Simona Tomsová
Videa: Bohdana a Milan Stoklasovi

Jaro 2022

Během svého jarního pobytu u nás Kuba a Eliška rozebrali psí boudy. Aisha a Bára v nich již řadu let nebydlí (jsou to psi domácí). Když byly děti malé, rády si v boudách hrály, ale i tato jejich funkce už pominula a na terase zbytečně zabíraly místo.
Celá rodina se u nás sešla na Velikonoce. Kromě velikonoční výzdoby a všech zvyků s těmito svátky spojených došlo i na první jarní buřtíky na ohni a ty vždycky dostanou i holky, i když jinak uzeniny dostávají jen výjimečně.
Milan i Kuba s Eliškou nacvičovali a natáčeli se psy pro Treibball Open soutěžní úlohu s názvem Velikonoční zajíček a všichni se umístili na medailových pozicích. Milan s Aishou skončili v kategorii HIGH podle času i podle hlasování na druhém místě a s Barnie na třetím místě. Kuba s Barnie a Eliška s Aishou soutěžili v kategorii START a protože tentokrát bylo málo dětí na otevření speciální kategorie Mladý psovod, soutěžili společně s dospělými. Kuba s Bárou byli třetí podle času a druzí podle hlasování a Eliška s Aishou byly třetí podle hlasování. Výsledky Úlohy 7
Jaro bylo krásně zelené se spoustou lučního kvítí.
Na konci dubna jsme na základě pozvání provozovatelů Dog Academy Beroun udělali v kynologické hale v Berouně ukázku a úvodní hodinu treibballu a od května jsme treibball začali učit kromě Pesoparku i tam.

V polovině května jsme uspořádali v Pesoparku již sedmé treibballové závody. Na rozdíl od těch posledních nehrozilo zrušení ani kvůli covidu, ani kvůli špatnému počasí, takže přípravy proběhly v klidu s výjimkou stavby hřiště před závody. Po dlouhém období sucha a tepla se nedalo do vyprahlé hlíny nic zapíchnout a všechny díry pro zástěny bylo třeba navrtat ručně, což ve vedru nebylo vůbec jednoduché. Vlastní závody již proběhly v pohodě, jen bylo trochu více teplo, než bychom si pro své chlupaté kamarády přáli. Závodů se z přihlášených 38 týmů nakonec zúčastnilo 33 týmů – 29 českých a 4 německé. V kategorii Small je psů na závodech tradičně málo, ale v kategorii Large byla ve všech třídách velká konkurence výborných týmů a vyhrát mohl kterýkoli z nich, takže závody byly napínavé. Skladba plemen byla velmi pestrá. Barnie zvítězila ve třídě TRB 2 L a Aisha v nejvyšší třídě TRB 3 L. Barnie předvedla v obou kolech vyrovnaný výkon a ve svých dvanácti letech zvítězila nad mnohem většími, mladšími a samozřejmě rychlejšími psy, kteří udělali více chyb. Aisha udělala v kole SMART chybu, ale opravila ji a zaslouženě vyhrála. Radost nám udělaly nejen Barnie a Aisha, ale i týmy, které s námi v Pesoparku trénují a přidaly další tři první a dvě druhá místa. Výsledky závodů
Ve druhé polovině května byla řada velmi teplých dní, tak Aisha a Barnie po nákupu v Davli vždy uvítaly koupel v Sázavě.

V květnu se konala v Zárybničné Lhotě klubová výstava. Aisha potřebovala doplnit poslední hodnocení V1 ve třídě veteránů pro získání titulu Český veterán šampion a na klubové výstavě se jí to povedlo. Obě naše fenky jsou tedy České šampionky, Interšampionky a nyní i České veterán šampionky. Posledního titulu si ceníme asi nejvíce, protože tento titul nezáleží jen na vrozené kráse psa, ale i na péči chovatele. Na výstavu jsme do třídy čestné přihlásili i dvanáctiletou Barnie, aby se necítila odložena „do starého železa“. Rozhodčí byla z její kondice i temperamentu nadšena, i ve svém vysokém věku dostala hodnocení výborná a krásný posudek .

V červnu jsme pomáhali Pavle, která s námi trénuje treibball v Pesoparku, a vyučuje ho i sama, na závodech pro její začátečníky v Klecanech. Já jsem dělala rozhodčí a předvedli jsme zde i ukázku treibballu pro pokročilé psy. Závody byly moc příjemné a výborně připravené a poznali jsme zde řadu nových treibballových nadějí.

V červnu jsme se sešli s celou rodinou v Jizerských horách. Bylo krásně – až moc. Na horách byla teplota sice o pár stupňů nižší než u nás, i tak ale bylo všem nejlépe ve vodě.

Foto: Anna Bradáčová, Bohdana a Milan Stoklasovi
Videa: Bohdana a Milan Stoklasovi

Zima 2021/22

V zimě se střídala krátká období s trochou sněhu s delšími obdobími zcela bez sněhu. Před Vánoci byla vyhodnocena soutěž týmů TREIBBALL OPEN za rok 2021. Aisha zvítězila v kategorii HIGH a Barnie se umístila hned za ní na druhém místě. Za vítězství dostaly Aisha a Barnie krásné trofeje a oslavily je pořádnou kostí. V soutěži se na třetím místě v kategorii MEDIUM umístili Pavla se Šonem, kteří s námi trénují v Pesoparku. Výsledky celoroční soutěže TREIBBALL OPEN.
K Vánocům dostaly holky čmuchací koberečky a pečlivě zkontrolovaly i dárky ostatních. Během vánočních prázdnin se u náš vždy sejde celá rodina, takže je k dispozici dost rukou na mazlení a dětem také občas upadne nějaké jídlo, tak si je holky pečlivě hlídají.

Během zimních měsíců k nám děti jezdí méně – spíše je jezdím hlídat nebo doprovázet na různé aktivity do Prahy. Párkrát se ale objevily k velké radosti psů i u nás.

Distanční a halové závody prodloužily treibballovou závodní sezónu i o zimu. V lednu a v únoru proběhly Závody 2 TREIBBALL OPEN. Kromě Milana závodili s oběma holkami i Kuba a Eliška. Milan s Aishou zvítězil v nejvyšší třídě TRB 3 L a s Barnie se umístil ve třídě TRB 3 L na druhém místě. Eliška s Aishou zvítězila v kategorii TRB 1 L – mladý psovod a Kuba s Barnie byli ve stejné kategorii druzí.
Výsledky Závodů 2 TREIBBALL OPEN
V únoru se konaly další závody v krásné Tachyon Sport Aréně, tentokrát pod názvem Ledový treibball. Aisha závody vyhrála ve třídě TRB 3 L a Barnie vyhrála ve třídě TRB 2 L. Krásné výkony podaly i další týmy, které s námi trénují v Pesoparku. V závodních třídách obsadily všechna první místa a jedno druhé místo, v začátečnících dvě druhá místa, tak není divu, že pesoparkový tým vypadá na společné fotce velmi spokojeně.
Výsledky závodů Ledový treibball
V lednu oslavila Aisha s naším vrhem A 9. narozeniny, v únoru oslavil náš vrh B 6. narozeniny a v březnu oslavila Barnie 12. narozeniny.

Po dlouhé covidové pauze jsme se letos opět vypravili na lyže do rakouského Söldenu. Kromě psů jsme tentokrát vzali s sebou i starší vnoučata. Vybrali jsme ubytování v lokalitě, která je blízko lanovky a zároveň umožňuje venčení psů. Společně jsme zde prožili nádherný týden s ideálním počasím i sněhem. Holky měly svoji ranní i podvečerní procházku a trpělivě čekaly, než se vrátíme z lyžování. Vzorné byly i na výletech a v restauracích.

Podzim 2021

V září jsme se pilně připravovali na nadcházející treibballové závody nejen doma, ale i v Pesoparku. Dětem již nastaly školní i další povinnosti v Praze, tak k nám přijely jen občas na víkend. Eliška a Terka u nás oslavily narozeniny a Barnie a Aisha musely pečlivě zkontrolovat všechny dárky. Na cvičáku jsme se potkali s Alexem z našeho vrhu A. Poté, co se máma Barnie a obě její děti Aisha a Alex (dnes už všichni veteráni, ale stále se spoustou elánu) společně proběhli a vyřádili, celkem ochotně pózovali před objektivem.

V říjnu bylo krásné babí léto, některé dny bylo ještě počasí na plavky. Noci už ale byly studené a na koupání to rozhodně nebylo, tak nastal čas zazimovat bazén. V rámci TREIBBALL OPEN se Aisha i Barnie zúčastnily v kategorii HIGH Úlohy 5: Houslový klíč. V silné konkurenci nejlepších psů ze tří různých zemí zaběhla Aisha druhý nejrychlejší čas a získala třetí místo za provedení úlohy podle hodnocení účastníků. Barnie tentokrát sice na medaili nedosáhla, ale je úžasné, že ve svém věku 11,5 let ještě zvládne kategorii HIGH. Samozřejmě již není tak rychlá a její provedení není tak efektní jako u mladších psů.

V přepychové Tachyon Sport Aréně jsme si vyzkoušeli halové závody s halloweenskou tematikou. Závody byly moc pěkně připravené a s klobouky a dýněmi jsme zažili spoustu legrace. Aisha byla první ve třídě TRB 3L a Barnie třetí ve třídě TRB 2L. V prosinci následovala v TREIBBALL OPEN další výzva v podobě Úlohy 6: Vánoční stromeček. Aisha i Barnie soutěžily v kategorii HIGH. Aisha měla nejrychlejší čas a zvítězila i v hodnocení účastníků. Barnie byla podle času třetí a podle hodnocení účastníků druhá.

V prosinci začal padat sníh. Napřed nesměle, ale postupně byly míče obalené sněhem a Lesní zahrada krásně bílá.

Léto 2021

V letních dnech se Barnie a Aisha koupaly v nedaleké Sázavě. Někdy v řece plavaly společně s kachnami. Během prázdnin se u nás střídaly děti, tak měly Barnie a Aisha vítané zpestření programu. A protože dobře vědí, že dětem často upadne nějaké jídlo, bedlivě si je hlídaly.

Eliška a Kuba si vyzkoušeli své první treibballové závody. Byly to mezinárodní distanční závody v rámci TREIBBALL OPEN. Obě děti soutěžily ve třídě TRB 1 v kategorii mladý psovod. Eliška s Aishou závody v této kategorii vyhrály a Kuba s Barnie skončili hned za nimi na druhém místě. Kuba ví, že Barnie už je ve svých 11,5 letech pomalejší, tak nesl porážku od Elišky statečně. Protože distanční závody umožňují start téhož psa s různými psovody, závodily Aisha a Barnie s Milanem i v nejvyšší třídě TRB 3 a pořadí bylo stejné jako s dětmi: Aisha závody vyhrála a Barnie byla druhá. Na konci června a na začátku července absolvovaly Aisha a Barnie treibballový maraton. Na distanční závody navázaly po devítiměsíční pauze konečně živé závody a byly hned dvoje po sobě: Gustin memoriál a Vysočina cup konané v rámci DUO TREIBBALL ve Vícenicích. Aisha a Barnie tak trénovaly paralelně pět různých úloh, což bylo náročné, ale zvládly všechny skvěle. Barnie jsme s ohledem na věk přihlásili do třídy TRB 2, kde má kratší vzdálenost a méně míčů. Bylo to rozumné rozhodnutí, protože závody byly těžké a bylo horko. Aisha závodila v nejvyšší třídě TRB 3. Obě holky závody ve své třídě s velkým náskokem vyhrály.

Po dlouhé době jsme se vypravili na výstavu. Aisha je ve svých 8 letech podle našeho názoru stále ve výborné kondici, tak jsme si chtěli ověřit, zda podobný názor budou mít i rozhodčí a pokusit se k jejím titulům Českého šampiona a Interchampiona přidat ještě titul Českého veterán šampiona. Na národní výstavě psů v Mladé Boleslavi získala Aisha hodnocení V1 a titul BOV (nejlepší veterán), na mezinárodní výstavě INTERDOG BOHEMIA v Mladé Boleslavi získala hodnocení V1 a BOV a dokonce i BOB (vítěz plemene). Rozhodčí chválili její vzhled, nasvalenou postavu i stále velmi pěkný pohyb. K získání titulu Český veterán šampion tak Aishe chybí ještě jedno hodnocení V1 ve třídě veteránů, které se pokusíme získat příští rok na klubové výstavě.
Během léta jsme se všichni pilně věnovali treibballu a různým distančním kurzům a soutěžím. Eliška s Aishou splnily úspěšně všechny úkoly v německé Treibball Challenge a Milan s Aishou i s Barnie se zúčastnili Úlohy 4 v TREIBBALL OPEN, kde Aisha zaběhla nejrychlejší čas.
Na začátku září se konal sraz entlebuchů. Sraz byl v pořadí již 10., tedy jubilejní. Konal se v rekreačním areálu Losinka v Rapotíně u Velkých Losin v podhůří Jeseníků. Organizátoři si dali na přípravě srazu opravdu záležet a připravili bohatý a zajímavý program. Byli jsme rádi, že jsme do programu mohli přispět ukázkou a minivýcvikem základů treibballu.

Dvoudenní Mistrovství ČR v treibballu se letos vrátilo do Heroltic. Aisha závodila v nejvyšší třídě TRB 3 L, Barnie jsme přihlásili do třídy TRB 2 L. První den proběhl závod jednotlivců s velmi náročným kolem SMART, druhý den následoval zajímavý a zábavný závod družstev. V závodě jednotlivců zvítězila Aisha a převzala tak vítěznou štafetu a mistrovský titul v nejvyšší třídě TRB 3 L po své matce Barnie. Se svým družstvem vyhrála Aisha následující den i závod družstev. Barnie vyhrála závod jednotlivců ve třídě TRB 2 L a v soutěži družstev skončilo její družstvo na druhém místě.

Foto: T.Kostrhun, R.Petříková, trb-brno, B.Stoklasová
Video: B.Stoklasová, M.Stoklasa

Jaro 2021

Zima letos byla dlouhá a jaro začalo pozdě. Nakonec ale přeci jen začalo venku všechno kvést. Často a hodně pršelo a na rozdíl od minulých let nebylo horko, takže v lese i na zahradě bylo všechno krásně svěží a voňavé.

Velikonoce byly divné. Sice už jsme je kvůli covidu netrávili sami jako v minulém roce, ale kvůli uzavření okresů u nás byli jen Kuba s Eliškou. Po uvolnění covidových opatření začala dětem škola. Třídy se ve škole střídaly, Kuba odjel dříve a Eliška u nás zůstala. Společně jsme navštívili Viktorku a Eliáška v Čimelicích a dovezli jsme jim opožděnou velikonoční nadílku.

Během jara se u nás malé a velké děti většinou střídaly, jen občas a na krátkou dobu se u nás sešly všechny. Postupně se oteplovalo a opékání buřtíků v bundách vystřídalo grilování v tričkách. Aisha a Barnie u všeho asistovaly a bedlivě hlídaly, zda něco neupadne.

S postupným uvolňováním covidových omezení jsme se začali postupně vracet k běžným psím aktivitám. Vypravili jsme se na cvičák, a hlavně jsme začali opět cvičit treibball v Pesoparku, kde po tréninku následovala zasloužená koupel. Před jedním cvičením poslušnosti se nám podařilo zachytit na video Bářiny komentáře.

Aisha a Barnie cvičily treibball nejen s Milanem, ale i s dětmi. S Milanem nacvičovaly Úlohu 3: Květina v rámci TREIBBALL OPEN. Aisha měla nejrychlejší čas i nejlepší hodnocení provedení, Barnie skončila na druhém místě. Eliška cvičila s Aishou v rámci německého kurzu Treibball Challenge Anji Jakob, kde vyhrála účast zdarma. Kuba s Bárou si některé úlohy vyzkoušeli s nimi. Eliášek se psy ještě cvičit nemůže, ale pilně pomáhal stavět hřiště.

Zima 2020/21

Letošní zima byla krásná a bílá. Vánoce byly sice ještě bez sněhu, ale Aisha i Barnie se těšily z dárků a z přítomnosti všech vnoučat. Poslední den roku 2020 dostaly Aisha a Barnie své poslední trofeje za rok 2020, tentokrát z Německa od Anji Jakob za splnění všech úkolů v Treibball Challenge 2020, které jsme se zúčastnili všichni. Nový rok 2021 jsme společně s dětmi zahájili výletem na Medník. Tam jsme zcela náhodou potkali zájemce o entlebuchy, s nimiž jsme plánovali setkání, aby se mohli s entlebuchy seznámit „naživo“, ale kvůli covidu jsme ho neuskutečnili.

Další vlna covidu přinesla zrušení treibballových tréninků a nemožnost pořádání závodů. Otevřeli jsme proto společně s kamarádem Helmutem z Německa mezinárodní distanční soutěž pro pokročilé TREIBBALL OPEN. Na začátku roku 2021 začala škola jen nejnižším třídám a Kuba měl distanční výuku, tak u nás několik týdnů zůstal. Napadlo hodně sněhu, z čehož měly Aisha i Barnie velkou radost a pečlivě zkoumaly, co se pod sněhem skrývá.

Ke sněhu se přidal velký mráz, takže jsme konečně vyzkoušeli psí parky do velkých mrazů. Chodili jsme s Kubou na boby a na běžky. Sněhu bylo opravdu hodně a vzhledem k nízkým teplotám vydržel dlouho, takže i treibballový trénink probíhal na sněhu.

Na konci ledna oslavila Aisha a náš vrh A osmé narozeniny. Podle věku už se Aisha i její sourozenci řadí do veteránů, ale nevypadají na to. Fenka Amy se bohužel veteránského věku nedožila. V polovině února slavil páté narozeniny náš vrh B. Společně s dodávkou masa od příbuzných pro nás jsme dostali i krásné maso a kosti pro psy. Na konci února měly děti jarní prázdniny a konečně se u nás po dlouhé době sešla po předcházející dobrovolné karanténě všechna vnoučata.

Plný dům dětí znamená, že je stále k dispozici někdo, kdo hladí a drbe psy a hraje si s nimi. Na začátku března oslavila Barnie už jedenácté narozeniny. Zatím je celkem fit, tak doufáme, že to tak ještě nějakou dobu vydrží.

Kuba i Eliška začali více cvičit se psy treibball a moc hezky jim to jde. Při úklidu se po dlouhé době dostalo i na vyčištění zaprášených pohárů. Už jich Barnie a Aisha vyhrály na výstavách a v treibballu docela hodně.

Podzim 2020

Na konci září jsme zakončili treibballovou závodní sezónu na závodech v Pesoparku, kde jsme byli hlavními organizátory a já jsem dělala rozhodčí. Závody se měly konat již na jaře v dubnu, ale kvůli koronavirovým omezením jsme je museli přeložit. A měli jsme štěstí, protože těsně po nich přišla nová omezení. Na domácí půdě byla tentokrát lepší Aisha. Vyhrála hlavní závod i náročnou treibballovou hru. Barnie byla v hlavním závodě i ve hře druhá. Týmy, které s námi v Pesoparku trénují, obsadily první místa ve všech závodních třídách a řadu dalších medailových míst.

Na začátku října přijeli Kuba, Eliška a Terka oslavit narozeniny. Počasí bylo ještě skoro letní, tráva krásně zelená a na zahradě spousta malin. V polovině října se děti na několik dní vrátily. Společně jsme trávili čas na zahradě i na procházkách. Listí už se začalo barvit a začalo se ochlazovat.

V listopadu se objevila první jinovatka, ranní mrazíky a na krátkou dobu napadal sníh, tak bylo po procházce příjemné se zahřát u krbu.

Udělali jsme si výlet za Viktorkou a Eliáškem, kteří trávili podzimní dny s rodiči v Čimelicích. Na společné procházce i doma se Eliášek velmi zajímal o psy. Na začátku prosince přijeli Terka, Kuba a Eliška zdobit cukroví a Barnie s Aishou musely vše dobře ohlídat.
Fotografie a videa: Bohdana Stoklasová, Tomáš Kopanica a Milan Stoklasa

Léto 2020

Na konci června jsme se zúčastnili dvoudenních závodů DUO TREIBBALL CZ. Závody se konaly na ranči Vápenka u Třebíče. Areál nám byl velmi sympatický. Na prostor mezi chatičkami se sice treibballové hřiště vešlo jen tak tak, ale zase jsme mohli sedět pohodlně před chatkou v níž jsme byli ubytování, a sledovat průběh závodů. V horkém počasí se psi mohli zchladit v zatopeném lomu přímo v areálu. Oboje závody vyhrála Aisha, která v obou dnech zaběhla velmi čistě obtížné druhé kolo. Barnie skončila vždy na druhém místě, hned za Aishou.

Během prázdnin se u nás střídala vnoučata. Trávila společně se psy čas doma i na zahradě, podnikali jsme různé výlety, během nichž se mohly Barnie a Aisha vykoupat.

Také jsme v hezkém počasí často grilovali venku na zahradě.Barnie a Aisha si děti pečlivě hlídaly – hlavně při manipulaci s jídlem, kdy čekaly, zda jim něco neupadne. A samozřejmě se radovaly z přítomnosti mnoha malých ručiček vždy připravených je pohladit.

Na začátku září děti nastoupily do školy a do školky a my jsme odjeli na Mistrovství republiky ČR v treibballu, které se konalo ve Vícenicích na Moravě. Barnie se zde podařil zlatý hattrick a potřetí za sebou v řadě se stala mistryní ČR v treibballu. Aishe se v hlavním závodě příliš nedařilo a pozici prvního vicemistra neobhájila, ale následující den v těžké treibballové hře byla naopak lepší než Barnie a skončila na druhém místě za Maloukem z Německa. Barnie byla třetí.
Fotografie a videa: B.Stoklasová, M. Stoklasa, V. Janatová, R. Kramář, R. Petříková

Jaro 2020

Letošní jaro bylo velmi zvláštní. S ohledem na koronavirová omezení jsme letos trávili Velikonoce a vekou část jara sami. V komorní sestavě se konaly i naše letošní Čarodějnice, ale Barnie a Aisha o své tradiční buřtíky nepřišly.

Museli jsme zrušit jarní treibballové závody i tréninky v Pesoparku. Aby týmy, které s námi trénují, neměly příliš dlouhou pauzu, připravili jsme pro ně online kurz. Sami jsme také nezaháleli a trénovali jsme i natáčeli videa v rámci německé Treibball Challenge od Anji Jakob. Na jaře letos hodně pršelo, takže na zahradě vše krásně kvetlo a v lese za vrátky začaly růst velmi brzy houby.

V květnu k nám po dlouhé pauze opět přijeli Kuba s Eliškou, z čehož jsme měli velkou radost nejen my, ale i psi. Děti s nimi cvičily, dováděly a podnikali jsme společné procházky a výlety.

Ke Kubovi a Elišce se později přidali i Viktorka s Eliáškem, takže rodinná smečka byla opět úplná. V květnu jsme obnovili i tréninky v Pesoparku a náš život se začal vracet do normálního rytmu.

Zima 2019/20

Sněhu bylo v zimě opravdu málo. Vytvořil vánoční náladu, ale do Vánoc nevydržel. I malá vrstva sněhu ale udělala psům velkou radost. Pod stromečkem našly Barnie a Aisha balanční čočky a také oblečky, které ale v teplém počasí nepotřebovaly.


Nejlepším dárkem pro ně je, když se sejde celá rodina a děti tu pak zůstanou na prázdniny. Čas vánoční i začátek roku jsou časem setkávání s užší i širší rodinou a s přáteli, které Barnie a Aisha vždy rády uvítají, zvláště, když jim většinou přivezou něco malého (a někdy i velkého) na zub.


Přihlásili jsme se na jaro na další zkoušky poslušnosti, tak jsme začali opět častěji chodit na cvičák. Na konci ledna oslavila Aisha s celým naším vrhem A sedmé narozeniny, v polovině února oslavila čtvrté narozeniny naše štěňata z vrhu B a sérii psích narozenin zakončila na začátku března Barnie oslavou kulatin – desátých narozenin. Oslavila je v plné síle a praštěnosti, tak doufáme, že to tak ještě pár let vydrží. Kuba a Eliška k nám přijeli na jarní prázdniny, a kromě lyžování jsme podnikli i zajímavý výlet na dno upuštěné Orlické přehrady.


S rychlým nástupem jara bylo třeba se věnovat zahradě. Děti také cvičily se psy treibball. S treibballem jsme přes zimu nezaháleli ani my. Trénovali jsme střídavě ve dvou halách – v Boudě a v Pesoparku. Milan se opět s Barnie i s Aishou zúčastnil Světové treibballové ligy. Protože v této jubilejní desáté sezóně byla velmi vysoká účast a úkoly splnila řada týmů, organizátorka letos neudělila titul High in Nothern Hemisphere, ale Aisha dostala pochvalu za nejrychlejší čas u všech úkolů. Do německé Treibball Challenge jsem se původně zapsala jen já s Aishou, ale když bylo nutné kvůli koronaviru zrušit závody, přihlásit se dodatečně i Milan s Barnie. Úlohu ze zrušených závodů si Barnie a Aisha vyzkoušely alespoň na zahradě. Kvůli plánovanému spojenému videu musela Barnie běžet v opačném směru než v tréninku, ale zvládla to na první pokus.

Podzim 2019

Na konci září jsme opět přijali pozvání na Den zvířat, kde jsme předvedli ukázku treibballu. V polovině října jsme se vydali na treibballové závody do Berlína. Celá akce byla nesmírně příjemná. Ubytovali jsme se v hezkém hotýlku nedaleko místa konání závodů, na říjen nezvykle teplý večer před závody jsme strávili s ostatními závodníky u táboráku. Závody se konaly na hezkém místě a Helmut Semmet se svým týmem zajistil zajímavý program a perfektní organizaci. Obě naše fenky závodily v nejvyšší třídě TRB 3. Druhé kolo bylo nejobtížnější ze všech závodů, kterých jsme se dosud zúčastnili. Obě naše fenky podaly výborný výkon. Barnie vyhrála hlavní závod a Aisha skončila čtvrtá, vyhrála ale treibballovou hru. V Berlíně jsme zůstali ještě po závodech a v krásném počasí jsme si ho prošli.


Barnie vyhrála ve veteránech dvakrát po sobě klubovou výstavu a pro udělení titulu Český veterán šampion potřebovala ještě jedno vítězství na mezinárodní výstavě, proto jsme se vypravili na výstavu Prague Expo Dog. Barnie byla úspěšná a titul získala, potěšilo nás, že rozhodčího udivilo, že jí není osm let, ale skoro deset. Během podzimních měsíců jsme střídavě hlídali vnoučata v Praze a u nás.


Letošní podzim byl nesmírně pestrý. Nejen s ohledem na krásné zbarvení přírody, ale i s ohledem na různé změny počasí. Naše „procházkové“ louky a lesy někdy zahalila mlha, jindy pokryla námraza a krátce jsme zažili i sníh.

Léto 2019
Letošní léto bylo mimořádně pestré a krásné, naplněné dalekými cestami, dlouhými prázdninovými pobyty vnoučat, velkými treibballovými vítězstvími i cestami po stopách našeho mládí.

Na konci června jsme prožili krásný týden ve Švýcarsku. V době našeho pobytu panovala všude v Evropě velká vedra a velmi teplo bylo i na horách, tak bylo příjemné, že bylo možné se ochladit na sněhu, v horských potocích i v jezerech. Putovali jsme po vysokých horách, viděli jsme solitér Matterhorn i masiv Jungfrau. Se dvěma entlebuchy jsme nemohli vynechat Entlebuch. Navštívili jsme tam původní chovatelské stanice, mluvili s chovateli a prohlíželi si s nimi historické fotografie. Pobyt jsme uzavřeli treibballovými závody ve Švýcarském Murtenu, které Aisha v nejvyšší závodní třídě TRB 3 vyhrála a Barnie byla třetí. V místech, kde původně entlebuši naháněli krávy, už jejich práci všude nahradily elektrické ohradníky, tak zde mohly holky „pást“ alespoň míče.


O prázdninách se u nás střídala všechna čtyři vnoučata, někdy zde byla i společně. Podnikali jsme různé výlety a navštívili jsme i příbuzné, kteří chovají krávy. Býci a jalovice se na psy netvářili vůbec přátelsky a telata se před nimi raději schovala do boudy, tak by z pasení asi moc nebylo. Kromě našich vnoučat se u nás vystřídala i řada dalších dětí, takže měly Barnie a Aisha stále dost příležitostí k dovádění i mazlení.


V polovině září se konalo v Heřmanově Městci Mistrovství ČR v treibballu. Hlavní závod i treibballová hra byly náročné a konkurence v nejvyšší třídě TRB 3 byla velmi silná – kromě našich týmů zde soutěžily i tři vynikající německé týmy. Barnie hlavní závod vyhrála a obhájila titul Mistr ČR z loňska, Aisha byla druhá a obhájila titul 1. vicemistr ČR. Barnie vyhrála i treibballovou hru s výstižným názvem „Ukaž, co umíš“. Hra byla vyhlášena až na místě, takže nebylo možné ji předem natrénovat a Barnie svým suverénním a bezchybným výkonem dokázala, že hlavní závod nevyhrála náhodou. Tituly mistrů a vicemistrů republiky si v nižších třídách odvezly i týmy, které s námi trénují v Pesoparku, což nám udělalo také velikou radost.


Na konci srpna a na začátku září jsme navštívili dva srazy malých salašníků. Příjemný den jsme prožili na srazu appenzelských salašnických psů v Nesměři, kam nás organizátoři pozvali na ukázku treibballu. Ukázka se velmi líbila a appenzelové si pod naším vedením vyzkoušeli základy treibballu. Stejně jako entlebuchům jim šel treibball velmi dobře. Po ukázce následovala zasloužená koupel. Cestu do Nesměře jsme spojili s výletem do nedalekého Vranova nad Dyjí. Sraz entlebuchů letos pořadatelé umístili na Malý Ratmírov, což je místo, kde jsme (doslova) strávili část mládí, takže pro nás letošní sraz byl srazem velmi speciálním. I zde nás pořadatelé požádali o ukázku a výuku základů treibballu a i zde se treibball líbil a entlebuchům dobře šel. Kromě na srazu již tradičních přednášek a soutěží jsme se vypravili i na společný výlet vláčkem do nedalekých Střížovic, odkud jsme se procházkou vedoucí po nám důvěrně známých místech vrátili zpět do tábora. Na Malém Ratmírově nás navštívil pejsek Barney z našeho vrhu B, který bydlí na druhé konci Ratmírovského rybníka. S maminkou Aishou se na břehu rybníka krásně vydováděli.

Jaro 2019

Během jara se Aisha potýkala se silným a vleklým zánětem žaludku. Hodně zhubla, takže se většiny jarních aktivit účastnila jen jako divák nebo v odlehčeném režimu. Treibballovou závodní sezónu jsme zahájili v Heřmanově Městci. Závodila zde jen Barnie a závod vyhrála. Na Velikonoce se u nás sešla celá rodina. Kuba a Eliška u nás trávili velikonoční prázdniny a na pár dni se k nim přidala i Týna s oběma dětmi. Začátek května patřil opět treibballu. Na prodloužený víkend na Pecce, kde jsme treibball učili, navázaly treibballové závody – Gustin memoriál v Herolticích. Barnie závody opět vyhrála. V květnu se konala Speciální výstava KŠSP.


Barnie zde získala titul BOV a pan rozhodčí chválil její stále pěkný vzhled, kondici i temperament. Radost nám na výstavě udělal i pejsek Barney z našeho vrhu B, který vyhrál v silně obsazené otevřené třídě a získal titul CAC. Jak je vidět na společné fotografii, Barney je velmi podobný babičce Barnie. Po návratu jsme na cvičáku potkali pejska Alexe z našeho vrhu A. Na začátku června jsme pořádali treibballové závody v Pesoparku. Po delší pauze již závodila i Aisha. Neměli jsme žádné velké ambice, po dlouhé pauze jsme byli hlavně rádi, že už je v pořádku a může závodit. Příjemně nás překvapila, protože skončila na druhém místě hned za Barnie, která si připsala další vítězství v letošní sezóně. Treibballovou hru vyhrála Aisha. Ve druhé polovině června oslavil Milan 70. narozeniny s rodinou i s přáteli a se speciálním treibballovým dortem.

Zima 2018-2019

Během zimy měly Aisha a Barnie řadu příležitostí k dovádění ve sněhu. Vánoce sice bílé nebyly, ale sjela se u nás celá rodina, přijížděli kamarádi a my jsme jezdili na návštěvy k příbuzným. Rodinné svátky a výlety mají Aisha a Barnie velmi rády. Během vánočních svátků jsme spojili návštěvu příbuzných s procházkou na Cibulce, kde jsme prožili většinu života. Kuba s Eliškou u nás zůstali na zimní prázdniny. Po Novém roce napadal sníh, ze kterého se společně radovaly děti i psi. Během velkých mrazů bylo příjemné se zahřát u krbu. Vrh A z Lesní zahrady a Aisha oslavili na konci ledna 6. narozeniny. V polovině února oslavil 3. narozeniny vrh B z Lesní zahrady.


Na začátku března oslavila své deváté narozeniny Barnie. Barnie slavila ve vysokých horách během naží lyžařské dovolené v rakouském Söldenu. Celou zimu probíhala World Treibball Winter League 2018-19. Milan se tentokrát zapojil s oběma fenkami a jejich účast skončila velkým úspěchem – Barnie se umístila na prvním místě a Aisha na druhém. Během svého pobytu u nás si jeden ze zápasů treibballové ligy vyzkoušel i Kuba a jeho šikovnost ocenili organizátoři z USA čestným certifikátem, což mu udělalo velkou radost. Své německé soupeře z treibballové ligy i různých evropských závodů jsme navštívili během návratu z hor.

Podzim 2018

Na konci září jsme přijali pozvání na předvedení treibballu na akci Světový den zvířat v parku na Pankráci. Nedaleké mrakodrapy vytvořily pro ukázku zajímavé kulisy. Zatímco dříve entlebuši naháněli krávy pod vysokými horami, zde naháněli míče pod vysokými mrakodrapy. Na Světový den zvířat navazovalo Mistrovství ČR v treibballu v Pesoparku. Pro Mistrovství ČR jsme připravovali program a zajišťovali organizaci, a protože já jsem zde působila i v roli jedné z rozhodčích, závodil s oběma fenkami Milan. Závody byly napínavé, protože zde nebyli jasní favorité, vyhrát mohl každý. Barnie a Aisha vybojovaly v nejvyšší třídě TRB 3 tituly Mistra ČR i 1. vicemistra ČR, čímž nám udělaly obrovskou radost. V absolutním pořadí je porazil pouze úřadující Mistr Německa.


Na podzim už měly Barnie a Aisha podstatně méně příležitostí pohrát si a pomazlit se s dětmi než v létě, kdy u nás děti během letních prázdnin trávily mnohem více času. Během podzimních měsíců jsme se věnovali kromě treibballu i poslušnosti a na konci října jsme s Barnie i s Aishou úspěšně složili zkoušku ZZO1. V pozdním podzimu jsme pokračovali výcvikem treibballu v Pesoparku a Milan začal s oběma fenkami soutěžit v rámci World Treibball Winter League 2018-19.

Léto 2018
Letošní léto bylo velmi horké, a protože v zeleni naší zahrady a u bazénu bylo na rozdíl od Prahy i v horku příjemně, byl náš dům stále plný dětí a různých návštěv. Během léta jsme absolvovali dvoje treibballové závody, z nichž jedny byly zahraniční, spojené s dovolenou. Barnie a Aisha tak měly stále společnost a bohatý program.
Na závěr školního roku se konal v Mokrovousech Dětský den. Výtěžek ze vstupného putoval do Záchranné stanice Jaroměř. Treibballovou ukázkou jsme tak podpořili dobrou věc a dětem se treibball moc líbil a rády se zapojily do programu všude tam, kde byla pro jejich účast a pomoc příležitost.

Na začátku prázdnin přijeli na dva týdny Kuba s Eliškou, týden u nás byli společně s Viktorkou. V horkých dnech se děti hodně koupaly, jezdili jsme po výletech, grilovali a jedli venku. Během pobytu dětí se Barnie, Aisha a Milan připravovali na blížící se treibballové závody konané v rámci Brněnských psích dnů. Kuba s Eliškou při tréninku rádi pomáhali.

Naše účast na Brněnských psích dnech byla velmi úspěšná, Barnie byla v hlavním závodě druhá a hru Obíhaná vyhrála. Aisha byla v hlavním závodě čtvrtá a v Obíhané třetí. Týden po Brněnských psích dnech jsme se vydali na závody do Německého Lautertalu. Barnie zde podala v obou kolech vynikající výkon. V prvním kole byla druhá a druhé kolo vyhrála. Aisha byla v prvním kole pátá a ve druhém šestá, ale i ona zvládla všechny složité úkoly bez dopomoci. Závody v Lautertalu jsme spojili s dovolenou v příjemném wellness hotelu v malebném Odenwaldu. Na dovolené jsme měli milou společnost – své německé treibballové soupeře Flocke a Helmuta a Helmutovu manželku Moniku.

V srpnu se u nás opět střídaly děti. Počasí bylo stále velmi teplé, takže dětem i psům bylo nejlépe ve vodě a ve stínu. Podnikali jsme různé výlety do okolí. Děti projevily přání vyzkoušet si se psy kromě obvyklého mazlení a dovádění i treibball a cvičení jim šlo moc hezky.
Na začátku září jsme se vypravili jako již tradičně v tuto dobu na Sraz Entlebuchů, který se konal letos v Podmitrově. Akci, na kterou jsme se těšili, jsme bohužel museli letos předčasně ukončit kvůli bolesti a otoku mého zubu.

Jaro 2018

Velikonoce na přelomu března a dubna byly letos velmi chladné, takže jsme ještě topili v krbu a chodili v zimním oblečení. V polovině dubna jsme předváděli společně s dalšími psy z Pesoparku treibball na veletrhu For Pets. Na konci dubna jsme školili treibball v krásném počasí na prodlouženém výcvikovém víkendu na Pecce. Kromě treibballu si všichni treibballisté zaběhli tradiční závěrečný závod.

Mimořádně teplé počasí pokračovalo i na konci dubna a na začátku května, kdy k nám přijela na Čarodějnice Terka s dětmi. Na klubové výstavě v Zárybničné Lhotě v polovině května nám udělaly obě fenky radost. Aisha skončila na druhém místě ve třídě vítězů. Barnie letos prvně nastoupila ve třídě veteránů, kterou mezi fenami vyhrála a rozhodčí velmi ocenil její postavu, temperament, celkovou kondici a stále pěkné vybarvení s minimem šedin. Potěšil nás i pes Barney z našeho vrhu B, který získal v silné konkurenci mnoha psů ve třídě otevřené třetí místo. Výstavy se zúčastnily i jeho sestry Bella a Bernie. Bella, která minulý rok celou klubovou výstavu ve fenách vyhrála, letos bohužel svůj úspěch nezopakovala, protože hodně přibrala. Bernie je moc hezká, ale na své výstavní premiéře nechtěla ukázat zuby, tak nebyla posouzena.

Rovnou z klubové výstavy jsme se přesunuli do Heroltic, kde nás čekaly následující den treibballové závody. Barnie a Milan byli velmi úspěšní a vyhráli hlavní závod i treibballovou hru. Aisha tentokrát v silné konkurenci (včetně zahraniční) na medaili nedosáhla, ale ze svých hrátek s míčem, které ji stály dost času, má krásnou sérii fotek.

V červnu se konaly závody v Pesoparku, které jsme organizovali a já jsem na nich dělala rozhodčí, proto závodil s oběma fenkami Milan. nejvyšší třídě TRB 3 byla velmi silná konkurence - celkem osm psů, z toho pět německých, včetně těch nejlepších. V hlavním závodě byla Barnie třetí, treibballovou hru zaměřenou na dálkovou ovladatelnost vyhrála Aisha a Barnie byla třetí, tak některé pěkných trofejí a cen putovaly i k nám. Na závodech v Pesoparku nás potěšily pěkné výkony našich mladých psovodů. Na závodech v Herolticích i v Pesoparku skončili na prvních místech nebo na dalších medailových pozicích týmy, které s námi trénují v Pesoparku, čímž nám udělaly velkou radost.

Foto: Milan Stoklasa, Bohdana Stoklasová, Klára Cimburová, jimhafan, Lucie Vybíralová, Marcela Kučerová Skalová

Zima 2017-2018

Vánoce letos nebyly bílé, ale protože se u nás sešla celá rodina, byly i bez sněhu hezké. Součástí našich Vánoc byla i tradiční vánoční besídka na cvičáku. Koncem ledna oslavila Aisha a celý náš vrh A již páté narozeniny. Na začátku února přijeli Kuba s Eliškou na zimní prázdniny. Jezdili jsme lyžovat, ale bylo dost času i na výlety a hraní se psy. Po dlouhých osmi měsících od splnění podmínek pro udělení titulu Interchampion v březnu konečně doputovalo oficiální potvrzení tohoto titulu pro Aishu. Barnie v březnu oslavila osmé narozeniny a posunula se tak do kategorie veteránů. Kromě lehkých šedin v pálení kolem tlamy zatím na veteránku nevypadá a přejeme si, aby to tak ještě pár let vydrželo.

Na začátku března skončila a byla vyhodnocena Zimní světová treibballová liga, ve které Barnie s Milanem obsadili neuvěřitelné druhé místo. V polovině března jsme strávili krásnou lyžařskou dovolenou v německém Söldenu. Barnie a Aisha si zde užily sníh, kterého letos u nás moc nebylo.

Podzim 2017

Na konci září jsme se vypravili na své první zahraniční závody do německého Lautertalu. Jednalo se o závody podle nových pravidel Anji Jakob, jejichž koncept (první kolo zaměřené na rychlost, které je na všech závodech stejné, druhé kolo zaměřené na přesnost, které je na každých závodech jiné, a na závěr zábavná hra) se nám velmi líbí. Vzhledem k tomu, že dálková ovladatelnost v nejvyšší třídě TRB 3 byla náročná, přihlásili jsme do TRB 3 pouze Barnie a Aishu jsme raději přihlásili do třídy TRB 2. Měla tak lehčí úkoly a byla v hlavním závodě jednou první a jednou druhá, ve hrách byla první. Barnie byla v nejvyšší třídě ve velmi silné konkurenci 8 výborných psů jednou čtvrtá jednou šestá a ve hrách byla třetí. Na své první zahraniční závody jsme jeli spíše sbírat zkušenosti a s medailovými místy jsme příliš nepočítali, ale obě fenky nám udělaly radost a mezi zahraniční konkurencí se rozhodně neztratily. Ke svým trofejím ze závodů připojily i trofeje za splnění úkolů v Treibball Challenge. Lautertal i okolí jsou velmi malebné, tak jsme si pobyt prodloužili a udělali výlet po okolí. Na začátku října proběhly Treibballové závody v Pesoparku II, které jsme opět kompletně zajišťovali po organizační stránce.

Vzhledem k tomu, že jsem dělala na závodech rozhodčí, závodil s oběma fenkami Milan. Potěšila nás účast čtyř závodních týmů z Německa včetně několikanásobných vítězů Světové treibballové ligy. Kromě hlavního závodu jsme zařadili dvě treibballové hry zaměřené na dálkovou ovladatelnost – individuální hru Pastviny a týmovou hru Štafeta, v níž se utkala tři družstva – Entlebuši, Border kolie a Mix různých plemen. Předpověď počasí i situace ráno těsně před závody vypadaly hrozivě, ale během dopoledne přestalo pršet a vítr se zmírnil na sílu, při které bylo možné s pomocí fixačních kruhů závodit. Obě naše fenky si vedly i v silné mezinárodní konkurenci výborně. Aisha byla dvakrát první, Barnie dvakrát třetí a obě pomohly na nejdelších úsecích významnou měrou k vítězství štafetě Entlebuchů. Radost nám udělaly i týmy, které s námi trénují v Pesoparku – ve všech třídách, v nichž nastoupily, zvítězily a obsadily i další medailové pozice. Po skončení závodů zahraniční účastníci velmi uvítali prohlídku Prahy.

Výlet do Německa jsme si zopakovali na konci října. Na závodech v Dachau jsme si prvně vyzkoušeli práci s číslovanými míči. Protože se jednalo o novinku náročnou na přesné směrování, závodil s oběma fenkami Milan. Aishu jsme přihlásili do třídy 2 a Barnie do nejvyšší třídy 3, obě do velikostní kategorie medi. V noci před závody, a ještě dopoledne v den závodů přecházela přes Německo silná fronta doprovázená deštěm a vichřicí, takže začátek závodů byl trochu napínavý. Celé dopoledne jsme čekali v pokoji našeho příjemného hotelu nedaleko místa závodů, zda se vítr uklidní a bude možné závody zahájit. Místo v 9 hodin dopoledne bylo možné začít až ve 13 hodin odpoledne, ale nakonec se stihla obě kola hlavního závodu i hra. Aisha předvedla v obou kolech bezchybný výkon a suverénně zvítězila, Barnie měla na delší trati s více míči těžší pozici, ale zvládla i obtížnou kombinaci míčů po rozstřelu a skončila na druhém místě. Obě fenky dokázaly, že si poradí i se závody jiného charakteru, než na jaké jsou zvyklé a že se v mezinárodní konkurenci neztratí, čímž nás velmi potěšily. Od října se účastní Milan s Barnie Světové treibballové ligy. Jde o obtížný virtuální závod s účastí týmů nejen z Evropy, ale i z USA a Austrálie. Koncem listopadu přijely děti pomáhat s pečením vánočního cukroví. Aisha a Barnie trpělivě čekaly, zda jim něco neupadne pod stůl, i když nejlepší je stejně maso. Pozdní podzim přinesl i první sněhovou nadílku.

Léto 2017

Na konci června jsme strávili krásnou dovolenou ve Slovinsku. Bydleli jsme v příjemném penzionu s výhledem na Julské Alpy blízko jezera Bled. Malá rozloha Slovinska umožňuje snadno kombinovat putování po horách s koupáním v jezerech, horských bystřinách i v moři. Navštívili jsme místa připomínající svým charakterem „domovinu“ Entlebuchů – horské pastviny s kravami a salašemi. Práci salašnických psů již ale všude nahradily ohradníky a dráty s elektrickým proudem. Dovolenou jsme zkombinovali s mezinárodní výstavou psů na Bledu, kde Aisha splnila podmínky pro udělení titulu Interchampion. Část letních prázdnin u nás trávili Kuba a Eliška. Podnikali jsme různé výlety, které v teplém počasí většinou směřovaly k vodě. Aisha a Barnie tak měly dost příležitostí ke koupání, ale nezanedbávali jsme ani stopy.

Během léta se u nás vystřídala řada návštěv s dětmi, které vždy uvítaly psí společnost. V červenci jsme se v Brně zúčastnili treibballových závodů pořádaných v rámci Brněnských psích dnů. V hlavním závodě udělaly obě fenky chybu v úvodním rozstřelu míčů, a tak ani druhý nejlepší čas Barnie nestačil na medailové umístění. Úspěšnější jsme byli v parkurech, kde skončila Barnie na třetím a Aisha na čtvrtém místě. Na konci srpna jsme strávili velmi příjemný prodloužený víkend v roli treibballových instruktorů na Výcvikovém víkendu salašnických psů na Pecce. Treibballové družstvo bylo letos čistě trikolorní s velkou převahou Entlebuchů.

Všichni byli šikovní nejen v tréninku, ale i v závěrečném závodě, kde treibbalové družstvo zvítězilo. Na začátku září se konal na Vysokém Poli v pořadí již šestý sraz Entlebuchů. Více než třicet majitelů Entlebuchů zde změřilo síly v zábavných soutěžích a seznámilo se se základy záchranářského výcviku a hersenwerku. Léto jsme uzavřeli účastí na Mistrovství republiky v treibballu, pro které jsme připravovali část programu zaměřenou na dálkovou ovladatelnost. V hlavním závodě nás opět pronásledovala smůla na startu. Ve druhé části závodů jsme naopak byli velmi úspěšní. Aisha vyhrála hru Kolotoč zaměřenou na dálkovou ovladatelnost ve třídě TRB2 a Barnie ji vyhrála v nejvyšší třídě TRB 3 a nechaly za sebou domácí i zahraniční soupeře. Barnie byla druhá v nejvyšší třídě i v Parkuru. Velikou radost nám udělali svými několika prvními, druhými a třetími místy naši treibballoví žáci z Pesoparku.

Jaro 2017

Jakmile slezl sníh, vrátili jsme se ke stopám. Louky se začaly postupně zelenat a pobyt venku byl stále příjemnější. Na Velikonoce se u nás jako každý rok sjela celá rodina a s jarem u nás častěji a déle pobývali Kuba s Eliškou. V květnu jsme se zúčastnili Klubové výstavy v Zárybničné Lhotě. Barnie soutěžila ve třídě čestné a s hodnocením V2 a krásným posudkem byla druhá, Aisha soutěžila ve třídě vítězů a získala hodnocení V4 a velmi pěkný posudek. Na výstavě si výborně vedli i její potomci. Kromě jedné fenky se zde sešel celý vrh B. Všichni jeho zástupci získali hezké posudky a dva z nich se umístili v silně obsazené třídě mladých (8 psů a 10 fen) na medailových pozicích. Barney z Lesní zahrady se umístil s hodnocením V3 na 3. místě a Bella z Lesní zahrady s hodnocením V1 na 1. místě a s hodnocením CAJC, BOJ, BOS byla nejlepší ze všech 29 zúčastněných fen. Na jaře jsme s oběma fenkami úspěšně zakončili německý online treibballový kurz nazvaný Uzraubsziele - Treibball Challenge u Anji Jakob.

Na začátku června se konaly první Treibballové závody v Pesoparku. Závody jsme kompletně připravovali po obsahové i organizační stránce a vystřídali jsme se na nich i jako rozhodčí. Kromě hlavního závodu jsme zařadili i hru zaměřenou na prověření dálkové ovladatelnosti psů. Potěšilo nás, jak pečlivě všichni psovodi své psy připravili i to, že se jim závody líbily. Kromě našich vlastních psů (Barnie vyhrála hlavní závod i treibballovou hru v nejvyšší výkonnostní třídě TRB 3 a Aisha byla druhá v hlavním závodě a čtvrtá v treibballové hře ve třídě TRB 2) nám udělaly radost i krásné výkony a medailové pozice týmů, které u nás v Pesoparku trénují. Po skončení závodů jsme začali připravovat část programu pro Mistrovství republiky v treibballu a natáčet vzorová videa. V teplých dnech psi uvítali koupání v nedaleké nádrži.

Zima 2016-2017

Zima v závěru roku 2016 byla mírná a Vánoce byly na blátě. Rok 2017 přinesl mráz a dlouhá období sněhu, ze kterého se radovaly naše fenky společně s dětmi. I ve sněhu a mrazu jsme se pilně zdokonalovali v treibballu účastí v německém kursu Treibball Challenge u Anji Jakob, ve kterém jsme plnili různé úkoly a dokumentovali je formou videí. Slalom a sněhuláci patřily k zimním tématům. Během studené zimy jsme se všichni rádi a často vyhřívali u krbu. Koncem ledna oslavila Aisha společně s naším vrhem A čtvrté narozeniny, v polovině února oslavil náš vrh B první narozeniny. Potěšily nás krásné fotky všech našich štěňat i jejich spokojených majitelů, které jsme v době narozenin od všech dostali. Na začátku března oslavila Barnie již sedmé narozeniny. Celou zimu jsme působili jako lektoři treibballu na pravidelných hodinách v Pesoparku a potěšilo nás, že v závěru zimy s námi na prezentaci treibballu na Happy Dog Show úspěšně vystoupil jeden z našich šikovných žáků – Jessík.

Podzim 2016

Podzim by letos dlouho teplý, takže fotografie vypadají spíše jako letní než jako podzimní. Podobně jako léto, byl i náš podzim ve znamení treibballu. Treibball jsme předvedli o posledním víkendu v září na akci Odpoledne psích sportů, na kterou nás pozvali zástupci Podřipského kynologického sportu Straškov-Vodochody. Akce byla výborně zorganizována a celkově byla velmi příjemná. Když už jsme byli pod Řípem, spojili jsme akci s odpolední cestou nahoru k rotundě. Poslední víkend v září byl u nás skutečně bohatý na různé akce. Po sobotní návštěvě Straškova a výstupu na Říp jsme v neděli vyrazili do Brna, kde jsme během jednoho dne absolvovali s oběma fenkami treibballové závody v nedalekých Herolticích a s Aishou národní výstavu v Brně. Na treibballových závodech byla Barnie druhá ve třídě TRB 3 L a Aisha vyhrála ve třídě TRB 2. Na národní výstavě v Brně získala Aisha poslední titul CAC potřebný k udělení titulu Český šampion, který jí byl oficiálně udělen v říjnu. Na začátku října jsme předvedli treibball na velké akci Festival zvířat na výstavišti v pražských Holešovicích. Potěšilo nás, že obě fenky pracovaly v rušném prostředí soustředěně a bezchybně. Kromě treibballu jsme se během léta a podzimu věnovali i zdokonalování poslušnosti a přípravě na mezinárodní zkoušku BH. Na zkoušku jsem se připravovala já s Aishou a Milan s Barnie. Na zkoušce jsme zjistili, že mi chybí jeden z potřebných dokladů, tak zkoušku musel složit s oběma fenkami Milan. Aisha byla trochu překvapena, ale obě fenky byly úspěšné. Na zkoušku nás doprovodila i naše paní instruktorka ze cvičáku, která nás na ni připravila, takže radost na závěr byla společná.

V září jsme měli ukázkový výukový blok v Pesoparku a od října zde zahájili pravidelnou výuku – tříhodinový blok každou druhou neděli. Sešlo se 17 šikovných týmů rozdělených do tří skupin – dvě skupiny začátečníků a jedna skupina pokročilých. Máme radost, že na treibballové hodiny chodí i dvě fenky z našeho vrhu B – Beany a Bernie. V Pesoparku jsme první výcvikový blok začínali v tričkách, ale končili v mnohdy studeném a větrném počasí, kdy jsme byli vděčni za zateplenou jurtu, kde lze v nepříznivém počasí trénovat přesnou práci na malém prostoru. Na podzim jsme se také rozhodli, že se poohlédneme po treibballových zkušenostech v zahraničí. Začali jsme online kursem Treibball Challenge u Anji Jakob, kde jsme se setkali s množstvím pro nás neobvyklých prvků a prací nejen na rovném hřišti, ale i v terénu. Vytipovali jsme si další pro nás zajímavé zahraniční instruktory a školy, od nichž si pořídíme výukové materiály a možná pro zdokonalení i inspiraci navštívíme některé jejich kursy a závody. Na podzim k nám jezdila starší dvě vnoučata Kuba a Eliška, z jejichž přítomnosti mají Barnie a Aisha vždy radost, a přibylo třetí vnouče – Viktorka. Na dovádění se psy je ještě maličká, tak ji naše fenky alespoň pečlivě hlídají. Po teplých dnech přijel najednou Martin na bílém koni, tak jsme si užili pár dní sněhu a zatopili v krbu. Sníh zmizel a neobjevil se až do Vánoc, proto jsme uvítali ojíněný druhý adventní víkend, během něhož jsme nafotili „bílé“ fotky pro vánoční přání. Vánoční besídka na cvičáku byla letos brzy, takže časově patří ještě do podzimního bloku. S velkým úspěchem jsme na ní ve volné disciplíně předvedli ukázky treibballu.

Léto 2016

Léto bylo krásné a množství teplých dní poskytlo Barnie a Aishe řadu příležitostí pro hraní ve vodě. Během prázdnin u nás několikrát pobývala delší dobu vnoučata, která zpočátku postrádala štěňata, ale pak se pustila do obvyklého dovádění s Barnie a s Aishou. Během letních měsíců jsme se hodně věnovali propagaci, výuce i rozvoji treibballu. Treibball jsme předvedli na setkání etlebuchů na Luckém vrchu, kde jsme natočili krásné video v přírodě a také v Pesoparku. Treibball jsme školili na výcvikovém víkendu salašnických psů na Pecce. V horkých dnech jsme cvičili ráno a večer a přes den bylo psům i nám lépe u vody. Dvakrát jsme se s gymbaly a psy vypravili do České Kanady. V srpnu proběhl ve Strmilově společný trénink, na němž jsme testovali nové prvky, které by měly v budoucnu zpestřit treibballové závody. V září jsme strávili prodloužený víkend v Radíkově v roli organizátorů a trenérů. Obou akcí pořádaných v České Kanadě se zúčastnil i pejsek Barney z našeho vrhu B, který bydlí nedaleko.

V červenci jsme se vydali na treibballové závody do Brna, kde Barnie zvítězila v nejvyšší třídě TRB 3 a vyhrála i další soutěž – treibballity. Aisha byla třetí ve třídě TRB 2. Během léta jsme navštívili i několik výstav. Aishe se velmi dařilo na národní i mezinárodní výstavě v Mladé Boleslavi. Na obou výstavách zvítězila v otevřené třídě a velmi se tak přiblížila ke splnění podmínek pro udělení titulu Český šampion (posledního potřebného CACe získala na konci září v Brně a titul jí byl udělen v říjnu). Na klubové výstavě v Jedovnicích u Brna Aisha získala hodnocení výborná, ale v silné konkurenci na titul ani na medaili tentokrát nedosáhla a skončila na čtvrtém místě. Rakouské paní rozhodčí se velmi líbila temperamentní Barnie. Litovala, že Barnie soutěžila ve třídě čestné, kde jí mohla udělit pouze hodnocení výborná 1, ale žádný titul. Svoji výstavní premiéru si na klubové výstavě odbyl i pejsek Barney a svým hodnocením velmi nadějný 1 a vítězstvím ve třídě dorostu nám udělal velkou radost. Další den se zúčastnil svodu mladých, kde se všem členům komise velmi líbil a získal krásné hodnocení. Potěšila nás i jeho sestra Bella, která na krajské výstavě v Ústí nad Labem také získala hodnocení velmi nadějná 1 a zvítězila ve třídě dorostu. Během léta jsme se opakovaně setkali nejen s pejskem Barneym, ale i s jeho sestrou Beany, u které jsme byli na návštěvě a znovu jsme se s ní setkali na Pecce. Navštívili jsme také Bernie, která žije se svými majiteli a entlebuší tetou Claudi nedaleko nás.

Jaro 2016

Začátek jara jsme trávili se štěňaty. Velikonoce se sedmi psy, dětmi a spoustou příbuzných i známých, kteří se chtěli se štěňaty potěšit, u nás byly opravdu požehnané a veselé. Snažili jsme se udělat štěňatům společnou velikonoční fotku, ale štěňata měla na pózování svůj názor a naložila s velikonoční výzdobou podle svého. Před odchodem prohlédla štěňata veterinářka – všechna jsou zdravá a bez kýly. Navštívil nás také poradce chovu a provedl přejímku vrhu – všechna štěňata jsou standardní, z čehož máme velkou radost. Ve druhé polovině dubna nás začala štěňata postupně opouštět a přesunula se do nových domovů. Všechna budou bydlet v domku se zahradou poblíž lesů a rybníků. Po odchodu štěňat se náš život vrátil do běžných kolejí – začali jsme opět chodit na cvičák a připravovat se na podzimní zkoušky (BH a ZPU1) a také jsme začali opět pilně trénovat treibball. Na Aishe byla na závodech ještě znát několikaměsíční „štěněcí“ tréninková pauza, i tak se ale umístila na všech závodech ve třídě TRB 2 i ve hrách na medailových pozicích. Barnie již závodí v nejvyšší třídě TRB 3 a dvakrát po sobě v ní na jaře zvítězila. Zúčastnili jsme se závodů v Brně a v Radíkově.

Závody v Radíkově konané v krásném prostředí České Kanady byly spojeny s treibballovým soustředěním a společným tréninkem, na kterém jsme se podíleli i jako organizátoři, tvůrci webu a trenéři. Dostali jsme mnoho pozvánek od organizátorů různých psích akcí. Zájem předvedení treibballu roste. Nemohli jsme vyhovět zdaleka všem, ale během jara jsme věnovali dost času propagaci treibballu (Jarní výcvik psů Pecka, Setkání ESP v Chržíně, Pes Fest v Praze) a máme radost, že několik účastníků naše ukázky oslovily a začali již také trénovat.

Zima 2015-2016

Zima 2015-2016 byla mírná a sníh napadal jen na krátkou dobu. Bylo ho ale hodně a Aisha a Barnie si sníh užily jak při společném řádění, tak při různých aktivitách s dětmi. V lednu jsme se zúčastnili treibballových halových závodů v Brně. Na závodech se sešlo 33 týmů ze 3 zemí, které se utkaly v hlavní soutěži v kategoriích FUN, TRB 1, TRB 2 a TRB 3 a ve třech treibballových hrách. S ohledem na Aishinu březost (více dále) jsme před závody omezili tréninky, ale přesto se v hlavním závodě v kategorii TRB 2 Large umístila na 4 místě a ve hře na barvy na třetím místě. Barnie byla úspěšnější, v hlavním závodě v kategorii TRB 2 byla druhá a hru na barvy vyhrála. Kategorii TRB 2 Large tak zcela ovládli Entlebuši, kteří obsadili 1.-4. místo. V březnu oslavila Barnie 6. narozeniny. Hlavní událostí letošní zimy bylo nepochybně narození štěňátek. Ve druhé polovině prosince nakryl Aishu Harry vom Saarnberg. V lednu nám veterinářka potvrdila březost. Aishe začalo růst bříško a 15. února se jí narodilo pět štěňátek – čtyři fenky a jeden pejsek. Štěňata rychle rostla a vzhledem k teplému počasí mohla chodit hodně ven, což se jim velmi líbilo. Za štěňaty často jezdila vnoučata, a protože se s nimi chtěli pomazlit nejen naši příbuzní a budoucí majitelé, ale i známí, vystřídala se u nás řada návštěv, takže o příležitosti k socializaci neměla rozhodně nouzi.

Podzim 2015
Podzim 2015 byl bohatý na nejrůznější zážitky a události. Na konci září u nás trávila delší čas vnoučata, jejichž pobyt Aisha i Barnie vždy velmi vítají. S Aishou jsme se na podzim zúčastnili dvou výstav. Na mezinárodní výstavě v Českých Budějovicích získala Aisha v otevřené třídě hodnocení a ocenění V1,CAC, CACIB a BOS. Rodiče (Barnie Sweape a Auksis Interpola) tentokrát nesoutěžili a jen drželi tlapky. Po výstavě se celá rodinka společně s Harrym (Harry vom Saarnberg) náležitě vydováděla ve spadaném listí a všichni si zašli i do kina :-). Na mezinárodní výstavě v Praze získala Aisha v silně obsazené otevřené třídě hodnocení a ocenění V2 a Res. CAC. V říjnu prošla Aisha úspěšně bonitací v Mladé Boleslavi, čímž nám udělala velkou radost. Radost máme i z podzimních výsledků na treibballových závodech. Na konci září jsme se zúčastnili neoficiálních závodů v Radíkově, v krásném prostředí České Kanady. Aisha byla v hlavní soutěži (kategorie TRB1) a v doprovodných treibballových hrách dvakrát první a jednou druhá, Barnie dvakrát první a dvakrát třetí. To, že výborné umístění na neoficiálních závodech nebylo náhodné, potvrdily obě fenky o měsíc později na oficiálních závodech v Ostravě. Sešlo se zde 22 psů ze 3 zemí. V hlavním závodě soutěžily Aisha i Barnie v kategorii TRB 1, kde bylo celkem 10 psů. Barnie hlavní závod vyhrála a Aisha se umístila na druhém místě hned za ní. V odpoledních treibballových hrách byla naopak úspěšnější Aisha, která byla jednou první a jednou druhá. Barnie obsadila v jedné z her čtvrté místo. Cestu do Ostravy jsme spojili s návštěvou Akima z našeho vrhu A, který bydlí nedaleko. Vyrostl z něho krásný mohutný pes, věrná kopie svého otce. V listopadu jsme strávili příjemný den s jeho bratrem Alexem a jeho majiteli.

Léto 2015
Letošní léto bylo horké, plné koupání, cestování a nejrůznějších zážitků. První část léta jsme strávili na Východním Slovensku. Naše plány na dlouhé pěší výlety po Levočských vrších a Pieninách zhatilo extrémně horké počasí, v němž bylo mnohem příjemněji u vody. Na Slovensku se Aisha zúčastnila národní i mezinárodní výstavy ve Veĺké Idě (národní výstava V1, CAC, Národní vítěz Slovenska a BOB, mezinárodní výstava V1, CAC, CACIB a BOB). Během léta u nás skoro měsíc strávila vnoučata, z jejichž společnosti se obě fenky vždy nesmírně radují. Několikrát (u vody i na návštěvě u nás) jsme se setkali s Alexem, pejskem z našeho vrhu A. Na začátku září jsme se na již 4. srazu českých Entlebuchů setkali s tříbarevnými kamarády, které už známe, a poznali jsme i řadu nových pejsků a fenek i jejich páníčků. Sraz se konal v krásném prostředí Ždárských vrchů. Kromě různých soutěží měli pejskové dost času na vzájemné hraní a volné pobíhání. Společně s Bušíkem a Harrym jsme si zatrénovali treibball a potěšilo nás, že obě fenky již prohánějí míče spolehlivě podle pokynů i v cizím prostředí. Treibballu jsme se během léta pilně věnovali a posunuli jsme se opět o kus kupředu, takže jsme mohli vyzkoušet i vodní variantu. Aishu i Barnie jsme přihlásili na výstavu Klubu švýcarských salašnických psů. Ve velmi silné konkurenci získaly obě fenky druhé místo a res. CAC. Během léta trávily Aisha a Barnie hodně času dováděním a hraním na schovávanou na zahradě.

Jaro 2015
O Velikonocích se Aisha a Barnie těšily z přítomnosti celé rodiny a také (na rozdíl od nás) z jarní sněhové nadílky. V dubnu složila Aisha zkoušku základní ovladatelnosti s výborným výsledkem - získala 99 bodů ze 100 možných. Postupně se začalo oteplovat, tak jsme mohli začít podnikat různé výlety a také na zahradě nainstalovat treibballové hřiště, které rády využívají nejen Aisha a Barnie, ale i děti. Treibballu jsme se intenzivně věnovali celé jaro a v klidu a ve známém prostředí na zahradě již vše Aishe i Barnie hezky šlo, tak jsme se v květnu vypravili na první společný treibballový trénink do Strmilova. V cizím prostředí a ve společnosti ostatních psů byly výkony obou fenek podstatně horší než doma, ale odnesli jsme si hodně inspirace a cenných rad od zkušených trenérů. V červnu jsme se zúčastnili svých prvních závodů. Vzhledem k tomu, že jsme treibballoví začátečníci, bylo naším cílem, aby obě fenky provedly všechny cviky požadované v hlavní soutěži i ve všech doprovodných treibballových hrách, žádné medailové ambice jsme zatím neměli. Cíl byl splněn a Barnie unikla jen o jednu desetinku vteřiny bronzová medaile v její kategorii v hlavní soutěži, takže získala „bramborovou“ medaili a Aisha se umístila na hezkém pátém místě hned za ní. Opět jsme nasbírali spoustu užitečných zkušeností a inspirace od zkušenějších účastníků. Na závodech jsme se potkali s tatínkem Aishy (Auksis Interpola), který už je zkušený závodník a vybojoval několik medailí.

Zima 2014-2015
Zima 2014-2015 byla velmi mírná a sníh nikdy dlouho nevydržel. I tak si ho ale Barnie a Aisha dokázaly užít. O Vánocích se u nás jako každoročně sešla celá rodina, což je pro Barnie a Aishu největší dárek. Pod stromečkem našly obě fenky kromě různých dobrot a hraček také nové obojky se jmény. Těsně po Vánocích se na cvičáku konala vánoční besídka. Barnie se opět trefila do jejího termínu s háráním, takže se mohla zúčastnit jen Aisha, kterou podpořil bráška Alex. Na konci ledna oslavila Aisha spolu s celým vrhem A z Lesní zahrady druhé narozeniny. Všichni majitelé našich štěňat nám poslali nové fotky zachycující pejsky v požadovaném úhlu, tak jsme mohli doplnit tabulku vývoje jejich „tváří“ od narození až do dospělosti. Během zimy nás několikrát navštívila vnoučata. Postupně se učí chodit se psy na vodítku i jejich základní ovladatelnosti a využijí každou příležitost k vzájemnému dovádění i mazlení. V únoru se Barnie i Aisha zúčastnily mezinárodní výstavy v Brně (Barnie V1, CAC, res. CACIB, Aisha V2). V březnu oslavila Barnie 5. narozeniny. Stejně jako Aisha, i Barnie dostala k narozeninám nový postroj s iniciálou. Během celé zimy jsme pravidelně nacvičovali základy treibballu a výsledky již jsou konečně viditelné.

Podzim 2014
Letošní podzim byl krásný a teplý – pobyt na zahradě i procházky barevnou přírodou byly dlouho velmi příjemné. Ještě koncem listopadu jsme se společně vyhřívaly na terase. Na cvičáku chodí Aisha i Barnie do stejné skupiny pokročilých psů, takže chodíme všichni společně. Snažíme se chodit pravidelně, aby Aisha na jaře mohla jít na zkoušky. Občas máme možnost si zacvičit i s Alexem, pejskem z našeho vrhu A. V listopadu jsme se s Aishou vypravili do Prahy na mezinárodní výstavu. V silně obsazené mezitřídě skončila Aisha na třetím místě s hodnocením výborná. Na výstavě se Aisha potkala se svým otcem (Auksis Interpola). Během podzimu jsme trénovali treibball a pokrok je viditelný, Barnie i Aisha již překulí míčem celou zahradu a nácvik je moc baví. Podnikli jsme několik výletů, vystřídala se u nás řada návštěv a několikrát zde byly i děti. Barnie a Aisha návštěvy milují, jen někdy svoji radost dávají najevo až příliš hlasitě a divoce.

Léto 2014
Po několika měsících různých omezení v období rekonvalescence Aishy si léto již mohly obě fenky užívat naplno. Bylo krásné počasí, proto jsme často jezdili k vodě. Aisha v porovnání s loňským létem změnila svůj rezervovaný vztah k vodě a stal se z ní správný „vodník“. O prázdninách u nás trávily více času než obvykle děti. Aisha a Barnie si s nimi nejen rády hrají, ale dovedou šikovně využít i toho, že od nich mohou vždy čekat nejen pohlazení, ale i nějakou dobrotu. V reklamě na agility set jsme se dočetli, že se s ním výborně zabaví a vydovádějí nejen psi, ale i děti, tak jsme ho koupili, ačkoli nemáme ambice v agility závodit. A reklama nelhala! Začali jsme také cvičit s oběma fenkami základy treibballu. Obě fenky trénují s velkou chutí, ale jsme na úplném začátku a mám před sebou ještě dlouhý kus cesty do chvíle, kdy budou schopné dokutálet několik míčů do brány. Chodíme na cvičák, kde se občas potkáme s Alexem, bratrem Aishy. Vyrostl z něho pořádný pes, což v porovnání s drobnější maminkou Barnie a sestrou Aishou obzvlášť vynikne. Aisha od září chodí do skupinky pokročilých psů společně s Barnie a začala se připravovat na zkoušky.

Jaro 2014
Během jarních měsíců se v životě našich fenek střídaly okamžiky radostné i méně radostné. V březnu oslavila Barnie 4. narozeniny a také jí byl oficiálně udělen titul Interchampion. Po delší pauze se u Aishy opět objevilo kulhání, které jsme u ní občas pozorovali zhruba od šestého měsíce, kdy při pronásledování Barnie narazila do betonové palisády. Zatímco předcházející rentgeny neukázaly žádnou anomálii, únorové snímky a komplexní vyšetření na specializovaném pracovišti bohužel prokázaly osteochondrózu (OCD) ramenního kloubu, navíc oboustrannou. Jedná se o odloučení chrupavky, kterou je nutné odstranit chirurgicky. Kromě klasické operace je možná i šetrnější metoda – artroskopie, kterou jsme zvolili. Obě artroskopie proběhly bez komplikací a Aisha by již měla být v pořádku. I když rána po artroskopii je miniaturní, měli jsme strach, aby si Aisha nevytáhla předčasně svorky, takže si kromě neplánovaného jarního sestřihu vyzkoušela i tričko. Snášela ho velmi trpělivě. Zatím probíhá celkem bez problémů i Aishino povinné šestinedělní období klidu. Obě fenky velmi rychle pochopily, že jakýkoli pokus o společný pohyb a dovádění vede k okamžitému oddělení, tak spolu raději v klidu leží ve společném pelíšku. Barnie má svůj běžný program – chodíme s ní na cvičák a na procházky, ale Aishin program je nyní dost jednotvárný. Vítaným rozptýlením pro ni proto byly Velikonoce, kdy se u nás (podobně jako na Vánoce) sešla celá rodina včetně dětí. I když se mohla účastnit všech společných aktivit jen na vodítku, byla uprostřed velké smečky spokojená.

Zima 2013-2014
Vánoce a Silvestra mají Aisha a Barnie velmi rády. Nejen kvůli dárečkům, ale hlavně proto, že je náš dům plný lidí. Sejde se zde na řadu dní celá rodina včetně dětí, na Silvestra rodinu vystřídají kamarádi. Aisha a Barnie tak mají stále k dispozici někoho na mazlení a hraní. Na cvičáku se každoročně koná vánoční besídka. Barnie v době jejího konání právě hárala, tak barvy naší chovatelské stanice hájila malá Aisha. A vedla si velmi dobře – v soutěžích skončila na krásném druhém místě. Letošní Vánoce byly sice beze sněhu, ale v lednu přece jen nějaký napadl a pár dní vydržel, tak se v něm mohly obě fenky vydovádět. 28. ledna oslavily Aisha a Barnie společně první narozeniny vrhu A. Podělily se o narozeninový dort a pak obě spokojeně usnuly u Barnie v pelíšku.


© Stoklasovi, 2012