Entlebuch, salašnický pes, štěňata, chovatelská stanice, z Lesní zahrady, Barnie, Aisha, Stoklasa, Stoklasová, Stoklasovi

EUROPEAN TREIBBALL START 2024, Tachyon Sport Arena, Čerčany, 14. 4. 2024

Letos jsme byli hlavními organizátory EUROPEAN TREIBBALL START (spoluorganizátory byli Jiří Čedík a Pavla Hejčová Langová) a byla to událost opravdu evropská. Z původně přihlášených 50 týmů z 5 zemí (ČR. Itálie, Maďarsko, Německo a Nizozemsko) jich nakonec přijelo 45, z toho 15 zahraničních. Večer před závody proběhlo první jednání o budoucích evropských pravidlech, kterého se účastnilo 22 zástupců z 5 zemí. Řada lidí přijela ze zahraničí pouze na jednání o evropských pravidlech a jako pozorovatelé na závody.
Vzhledem k velké mezinárodní účasti i k jednání o budoucích evropských pravidlech jsme se rozhodli zařadit do kola SMART úlohu s názvem MIX, která byla mixem prvků z různých evropských pravidel. Takto pojaté závody poskytly rovné podmínky a stejnou šanci na vítězství týmům z různých evropských zemí, které trénují podle různých pravidel. Umožnily účastníkům vyzkoušet si v praxi na jednom místě, jak se závodí v různých evropských zemích, čímž byli dobře připraveni na úvodní jednání o evropských pravidlech.
Na závodech měla premiéru nová česká pravidla, která prošla poměrně zásadní revizí v rámci harmonizace se zahraničními pravidly. Pro rozhodčí (Jiří Čedík, Pavla Hejčová Langová a já) bylo posuzování podle nových pravidel se zařazením zahraničních prvků náročnější, ale vše proběhlo hladce a bez komplikací.
Zastoupení plemen bylo velmi pestré: anglický kokršpaněl, bauceron, border kolie, dlouhosrstá kolie, entlebuchský salašnický pes, chodský pes, italský chrtík, Jack Russel teriér, jezevčík, knírač malý, knírač střední, labrador, malinois, mudi, portugalský vodní pes, pudl malý, pudl střední, pyrenejský ovčák, sheltie a řada kříženců.
S ohledem na mezinárodní charakter celé akce jsme se na ni začali připravovat ve velkém předstihu a velmi pečlivě. Kromě krásných trofejí a jmenovek s logem závodů jsme nechali připravit i trika a mikiny. Připravili jsme domácí české koláče a v restauraci v sousedství haly jsme otestovali česká jídla. Test dopadl na výbornou.

V pátek před závody jsme se potkali na společném tréninku s italskými účastníky závodů. Zjistili jsme, že jsou velmi dobře připraveni, jen jsme odstranili pár formálních nedostatků plynoucích z odlišných pravidel. Pak jsme společně strávili velmi příjemný večer v sousední restauraci.
Sobotní večer byl věnován přípravě hřiště na závody a jednání o budoucích evropských pravidlech. Zástupci 5 zemí zde měli možnost se vzájemně osobně poznat a vyměnit si informace o stavu treibballu v jednotlivých zemích. Hovořili jsme o cestě, která by měla vést k přípravě jednotných evropských pravidel, která by usnadnila zástupcům všech zemí jejich stále častější starty na zahraničních závodech.
V neděli se konaly závody. Díky štědrým sponzorům a bohaté účasti jsme si mohli dovolit nejen pronájem přepychové haly, ale i hezké trofeje a ceny pro závodníky.


Účastníci velmi ocenili pestrost závodů a možnost vyzkoušet si MIX úkolů z různých evropských pravidel. Na závodech byla skvělá a přátelská atmosféra. Treibball je stále ještě málopočetným sportem, kde se skoro všichni navzájem znají, fandí si a vzájemně se podporují. Byli jsme na půdě, kde se provozuje především agility, které už se stalo mnohem masovějším sportem s velkou rivalitou, tak nám tu atmosféru trochu záviděli.
Aisha nám udělala velkou radost. Obě kola zaběhla precizně, čistě a rychle a po zásluze v nejvyšší třídě TRB 3 v tvrdé konkurenci nejlepších evropských týmů zvítězila. Velkou radost nám udělali Jirka Čedík s Pretty, kteří s námi trénují v Pesoparku a Jirka od letošního roku rozšířil i náš trenérský tým. Startovali prvně v nejvyšší třídě TRB 3. Zaběhli dva čisté běhy bez trestných bodů a skončili na třetím místě. Tým z Pesoparku byl celkově velmi úspěšný a vybojoval šest prvních a tři třetí místa.
Kompletní výsledky závodů.


Za příjemnou a pohodovou atmosféru na závodech, úžasnou kázeň a dochvilnost a také pečlivou přípravu na závody děkujeme všem zúčastněným týmům. Viděli jsme opravdu krásné výkony ve všech kategoriích. Děkujeme Karině Divišové za možnost uspořádat závody v nádherném prostředí Tachyon Sport Areny a za její perfektní spolupráci při přípravě závodů, v průběhu akce za skvělý servis nejen během dne, ale až do pozdních večerních hodin při jednání o pravidlech. Děkujeme Jirkovi Čedíkovi a Pavle Hejčové Langové za posuzování závodů a Pavlovi Hejčovi za profesionální ozvučení celé akce. Díky Petře Jirošové a jejímu sehranému týmu běželo vše hladce a bez časových prodlev. Jirkovi Duškovi. Míle Duškové a Silvii Gunárové děkujeme za přípravu hřiště před závody. Pavle Černákové a Kačce Bechyňové děkujeme za citlivé měření psů a kontrolu čipů a Jarce Chlumské děkujeme za zdravotní přejímku psů. Díky jazykovým znalostem Jirky Čedíka a Vivien Davidové jsme byli plně trilingvální, což byl bonus, který četní zahraniční účastníci závodů nesmírně ocenili. Za nádherné fotky děkujeme Martinovi Zobačovi.
Máme radost z pozitivních ohlasů a těšíme se 15. 3. 2025 na další setkání na EUROPEAN TREIBBALL START 2025.

Foto:   Martin Zobač, Bohdana a Milan Stoklasovi
Video: Jiří Čedík, Věra Janatová, Bohdana a Milan Stoklasovi
© Stoklasovi, 2012