Entlebuch, salašnický pes, štěňata, chovatelská stanice, z Lesní zahrady, Barnie, Aisha, Stoklasa, Stoklasová, Stoklasovi

Výcvik

1. Ve čtvrtém měsíci jsme vzali Aishu prvně na cvičák. Zpočátku si jen hrála s odrostlejšími štěňaty, aby si na ně zvykla. Včasná socializace se psy je velmi důležitá – počáteční ostych malé štěně rychle překoná. 2. Na konci čtvrtého měsíce jsme pomalu začali s výcvikem. Na individuálních hodinách jsme procvičovali chůzi na vodítku, přivolání, kroužky a "sedni, lehni". Nejen Aisha, ale i my jsme se museli učit správné provedení.
3. Od pátého měsíce začala Aisha cvičit společně se skupinkou několika stejně starých štěňat. Každá hodina začíná i končí hrou, která je pro štěňata stejně důležitá jako nácvik základní poslušnosti. 4. Kromě cvičáku jsme jednotlivé povely procvičovali i doma na zahradě a na procházkách. Do cvičení se s velkou chutí a docela úspěšně zapojil i malý vnuk.
5. V psí školce se štěňata postupně naučila řadu nových povelů. Nedílnou součástí výcviku byla stále i socializace – štěňata si zvykala na kontakt s velkými psy, motorkou atd. Aishe šlo cvičení velmi dobře a na konci prázdnin postoupila mezi odrostlejší štěňata. 6. Od začátku školního roku 2013 začala Aisha také chodit do „základní školy“ – do skupinky odrostlejších štěňat. Výcvik probíhá nejen na cvičáku, ale často i na jiných místech, aby si štěňata zvykala na delší chůzi ve skupině, chůzi po silnici a cvičení v neznámém prostředí.

Štěňata stále mají velký prostor pro hraní, ale již se nejedná výhradně o „školu hrou“ a u některých důležitých cviků již se vyžaduje přesné provedení a důslednost. Zatímco hra na honěnou jde všem stejně dobře a hned, například odložení ve skupině je pro temperamentní „puberty“ občas docela náročnou disciplínou. Rok 2013 uzavřela na cvičáku příjemná vánoční besídka, kde se mohla odrostlejší štěňata seznámit i se psy z ostatních skupin a poměřit s nimi své schopnosti a dovednosti. Na začátku roku 2014 začal do skupiny odrostlejších štěňat chodit i Alex – bratr Aishy.

Během roku chodila Aisha do skupinky odrostlejších štěňat, kde se naučila základní dovednosti. Od září 2014 již chodí společně s mámou Barnie do skupiny pokročilých psů a připravuje se na zkoušku. Když se na cvičáku sejdou Barnie, Aisha a Alex a přidá se k nim Appenzel, mají salašníci drtivou převahu.


Zkouška ZOP, KK Lety, 11.4.2015

Na jaře 2015 vznikla užší skupina psů, která se začala cíleně připravovat na zkoušky. Kromě běžného výcviku poslušnosti začala Aisha navštěvovat i tuto skupinu. 11. dubna 2015 složila Aisha zkoušku základní ovladatelnosti psa (ZOP) s hodnocením výborně. Získala 99 ze 100 možných bodů.


Zkouška BH, KK Lety, 29.10.2016

V posledních letech jsme se věnovali více treibballu než poslušnosti, tak nám příprava na další zkoušku trvala poněkud déle. Na konci října 2016 složila Aisha (současně se svojí matkou Barnie) v Kynologickém klubu Lety úspěšně zkoušku BH.
Fotografie: Alena Vanžurová, KK Lety.Zkouška ZZO1, KK Lety, 27.10.2018

Od zkoušky BH uplynulo hodně vody v Berounce, protože naší hlavní prioritou byl treibball a také jsme trochu váhali, jak dál. Původně jsme chtěli pokračovat zkouškami UPr, ale metrová překážka se nám zdála pro naše těžké entlebuší fenky na krátkých nožkách příliš vysoká. Nakonec jsme zvolili zkoušky z řady ZZO a na konci října Aisha složila zkoušku ZZO1 s výsledkem dobře a ziskem 82 bodů. Bodovou ztrátu zavinila většinou panička, která, na rozdíl od Aishy, skládala první zkoušku z poslušnosti a její nervozita a nezkušenost se na výsledku podepsaly. Dobrý výsledek ale pokládáme s ohledem na první pokus za skutečně dobrý.
Foto: Karel Ráž, KK Lety.© Stoklasovi, 2012