Entlebuch, salašnický pes, štěňata, chovatelská stanice, z Lesní zahrady, Barnie, Aisha, Stoklasa, Stoklasová, Stoklasovi


Vrh B
Datum: 15.2.2016
Štěňata: 4 fenky, 1 pejsek
Matka: AISHA z Lesní zahrady
Otec: HARRY vom Saarnberg

Čas Pohlaví váha Jméno 1. týden 3. týden 5. týden 8. týden Dospělí Hodnocení štěněte
16:20 fena 442g Beany standardní
17:45 fena 467g Bernie standardní
19:45 pes 485g Barney standardní
20:22 fena 478g Bella standardní
23:20 fena 340g Bounty standardní

Na tomto místě budeme postupně přidávat souhrnné informace o celém vrhu. Jednotlivá štěňata mají svoji vlastní složku označenou jménem a barvou, která odpovídá barvě rozlišovacího obojku na krku štěněte. My štěňátka od sebe rozeznáme, rozlišovací obojky jim budeme nasazovat při fotografování a filmování pro snazší orientaci jejich budoucích majitelů ve skupinových fotografiích a videích.

Od nakrytí do porodu

Ve druhé polovině prosince nakryl Aishu Harry vom Saarnberg. V lednu ultrazvukové vyšetření potvrdilo březost. Aisha se začala postupně zakulacovat a své rostoucí bříško nosila velmi opatrně. 15. února se jí narodilo 5 štěňátek (čtyři fenky a jeden pejsek) o která se vzorně stará.

První týden

V prvním týdnu se v programu štěňátek střídaly spánek a jídlo. S nacpanými bříšky a v poloze na zádech občas vypadala jako malí opilci. Zatím jim ke spokojenosti stačí plné bříško, teplo a pečlivá máma nablízku a nemají tušení, že na světě existují také nejrůznější míče, přetahovací provazy a lesy plné klacků. Nožičky již ale trénují pilně a metodou „plavání“ se dokáží přiblížit k cecíkům velmi rychle.

Druhý týden

Ve druhém týdnu v programu štěňátek stále převažovaly jídlo a spánek. Štěňátka pěkně přibývala na váze a největší pejsek již váží přes 1 kg. Jedenáctý den štěňátka otevřela oči a objevila, že mají také nožičky na chození, i když ještě velmi vratké. K „mléčnému baru“ již si doběhla docela rychle, když se ale unavila pitím a naplnila si bříška, udržet rovnováhu se jim moc nedařilo. Ve druhém týdnu měla štěňátka první dvě návštěvy – zatím rodinné příslušníky, které Aisha dobře zná. Na začátku druhého týdne jsme zahájili komornější návštěvou mladší dcery s manželem. Aisha návštěvu velmi uvítala a pyšně předvedla svá štěňata, tak se na konci týdne štěňata seznámila i s naší starší dcerou, jejím manželem a dětmi.

Třetí týden

Ve třetím týdnu štěňátka vidí a spolehlivě chodí a mají znatelné zoubky. Největší pejsek už začal vylézat z porodní bedny, tak jsme štěňátka přestěhovali z porodní bedny umístěné v klidu v jednom z pokojů do drátěné ohrádky v hale. Prodlužují se jim intervaly mezi pitím, pak ale nastane hotová bitva o cecíky. O víkendu přijeli na první návštěvu všichni budoucí majitelé a štěňátka si tak užila spoustu mazlení – i když v této fázi ještě velmi opatrného.

Čtvrtý týden

Ve čtvrtém týdnu jsme štěňátkům zvětšili výběh, ve kterém mají boudičku z přepravky i hračky, o které již se velmi zajímají. Rychle běhají, legračně štěkají, okusují se a začínají se prát. Vyzkoušeli jsme první příkrmy – tvaroh s banánem nebo s medem a různá mixovaná (zatím vařená) masa s mrkví. Fenky změnu přijaly dobře (některé jako příjemnou změnu, jiné jako nutné zlo), ale pejsek, který již váží 2,3 kg, dával zpočátku jasně najevo, že jídlo má přicházet jen od mámy a přechod mu trval o něco déle. Víkend měla štěňátka společenský. V sobotu nás navštívili chovatelé ze stanice Sweape, odkud jsme si před šesti lety přivezli Barnie Sweape, babičku vrhu B. V neděli se přijela se štěňaty potěšit vnoučata.

Pátý týden

V pátém týdnu štěňata hodně vyrostla a zesílila. Využili jsme krásného teplého počasí a pustili jsme je prvně ven, aby mohla prozkoumat Lesní zahradu. Pobíhání po trávě se jim moc líbilo a s mámou a s babičkou se pěkně vyřádila. Spolehlivě jedí z misky, kterou vždy vyprázdní během chvilky. Aisha při jejich kojení stojí a zatím trpělivě snáší jejich ostré zoubky na cecíkách, ale doba, kdy byla z kojení nadšená, je evidentně pryč. Začínáme štěňata odstavovat a postupně nahrazujeme kojení pevnou stravou. Štěňata zkouší své zoubky nejen na mámě a na sobě, ale na všem a na každém, kdo se k nim přiblíží. Stále více si hrají s hračkami a velmi vítají každého návštěvníka ve svém výběhu, kterého okamžitě oblehnou.

Šestý týden

V šestém týdnu štěňata jedla již většinou z misky, na začátku šestého týdne je Aisha kojila ještě dvakrát, ke konci již jen jednou denně. Stále má hodně mléka a odstavování probíhá pomalu. Štěňata začínají být divoká a hlučná, ve výběhu i mimo něj se pohybují velmi rychle, měří své síly v boji – bojují jen tak mezi sebou, o to, kdo bude v boudičce-přepravce a přetahují se o provázky i další hračky. V šestém týdnu měla štěňata bohatý společenský život – v týdnu se u nás vystřídalo několik návštěv a na Velikonoce se u nás sešla celá nejužší rodina včetně dětí. Se štěňaty se přišli potěšit i vzdálenější příbuzní, takže Velikonoce se spoustou příbuzných a sedmi psy byly letos u nás skutečně požehnané a veselé. Chtěli jsme štěňatům udělat společnou velikonoční fotku, ale štěňata měla o využití velikonoční výzdoby a o focení zcela jinou představu než my, tak jsme je nakonec vyfotili i nafilmovali jednotlivě. Během Velikonoc si štěňata snadno zvykla na mnoho pozornosti a laskajících rukou a nyní, kdy dům utichl, se jim po společnosti evidentně stýská.

Sedmý týden

V sedmém týdnu štěňata absolvovala čipování, očkování a veterinární prohlídku. Všechna jsou zdravá a bez kýly. Ke konci sedmého týdne jsme štěňata odstavili. Kromě různých pestrých jídel jsme jim nabídli k okusování kosti, což se jim velmi líbilo. Okusují vše, co najdou – suchou trávu, šišky, smeták a lopatku a hlavně sebe navzájem. Mazlí se s mámou i s lidmi a jsou velmi hravá, ale už i bojovná a divoká. Díky krásnému počasí mohou trávit hodně času venku a pak se jim moc nechce zpátky do ohrádky. I v sedmém týdnu se u nás vystřídalo několik návštěv, z jejichž přítomnosti a pozornosti se štěňata vždy velmi těší. Došly již obojky v barvách rozlišovacích obojků a se jmény pro všechna štěňata i s vodítky, takže můžeme začít trénovat chůzi na vodítku. Při první zkoušce obojků a vodítek vyvenčil Barney sestru Bernie po svém.

Osmý týden

V osmém týdnu si štěňata zvykla na každodenní pobyt venku a jakmile se otevřely dveře na terasu, netrpělivě vyhlížela, kdy budou moci vyběhnout do zahrady a dovádět tam s mámou a s babičkou a dělat společně různé lumpárny. Máma i babička jim povalením na záda a okusováním hlavy i nohou opakovaně ukazují, kde je jejich místo ve smečce. Pro nezasvěcené návštěvy to vypadá někdy drsně, ale nezdá se, že by to štěňatům vadilo. Jak štěňatům sílí nožky i zoubky, stupňuje se tempo jejich honiček, množství i síla jejich vzájemných potyček a dokáží být velmi hlučná. Než se štěňata koncem devátého týdne začnou rozjíždět do nových domovů, přijela se s nimi rozloučit vnoučata. Zatímco starší Kuba se docela s chutí přidal k jejich řádění, mladší Eliška raději volila strategickou polohu na židli nebo u mámy a nostalgicky vzpomínala na malé něžné kuličky bez zubů a s měkkými drápky. Protože se přiblížil postupný odjezd štěňat do nových domovů, začali jsme trénovat chůzi na vodítku i jízdu autem s vyvenčením na vodítku na neznámém místě, aby přesun proběhl hladce. Na závěr osmého týdne nás navštívil poradce chovu a provedl přejímku vrhu. Všechna štěňata jsou standardní a mají moc hezká hodnocení, tak máme velikou radost. Poradce chovu ocenil i podmínky, v nichž štěňata vyrůstají – velký výběh v hale uprostřed domu s navazujícím ještě větším výběhem do měkké trávy Lesní zahrady.

Devátý a desátý týden

V devátém týdnu si štěňata užívala poslední společné chvíle doma i na zahradě, kde si vyzkoušela i treibballové hřiště. Výška ohrádky domácího výběhu těm největším již sotva stačila, jejich hry i vzájemné šarvátky byly občas hodně divoké a hlučné, po vypuštění z výběhu roztahala vše, co našla. Vzhledem k tomu, že byla zvyklá se s lidmi hlavně mazlit, chovala se k nim navzdory své divokosti velmi jemně. V závěru devátého týdne nastal čas loučení a odjezdu do nových domovů. První odjela Beany, dále Barney, Bella a Bernie. Bounty u nás zůstala do desátého týdne. Podle zpráv i fotografií z nových domovů proběhla adaptace všech štěňat bez problémů.
© Stoklasovi, 2012