Entlebuch, salašnický pes, štěňata, chovatelská stanice, z Lesní zahrady, Barnie, Aisha, Stoklasa, Stoklasová, Stoklasovi


Vrh A
Datum: 28.1.2013
Štěňata: 3 fenky, 3 pejsci
Matka: BARNIE Sweape
Otec: AUKSIS Interpola

Čas Pohlaví váha Jméno 2. den 3. týden 6. týden 8. týden 2 roky Hodnocení štěněte
9:35 fena 425g Amy standardní
11:23 fena 466g Aisha standardní
12:06 pes 395g Alex standardní
13:19 pes 406g Akim standardní
14:07 pes 476g Adar standardní
15:43 fena 440g Aila standardní

Na tomto místě budeme postupně přidávat souhrnné informace o celém vrhu. Jednotlivá štěňata mají svoji vlastní složku označenou jménem a barvou, která odpovídá barvě rozlišovacího obojku na krku štěněte. My štěňátka od sebe rozeznáme, rozlišovací obojky jim budeme nasazovat při fotografování a filmování pro snazší orientaci jejich budoucích majitelů ve skupinových fotografiích a videích.

Od nakrytí do porodu

Na přelomu listopadu a prosince nakryl Barnie Auskis Interpola. Před Vánoci potvrdilo březost ultrazvukové vyšetření.

Barnie postupně rostlo bříško, začala být neohrabaná a opatrná, což si všichni, kdo znají její temperament, asi dovedou těžko představit. Nyní je vzornou matkou šesti štěňátek, která zřejmě budou mít po obou rodičích dobré výstavní i pracovní předpoklady i hodně energie.

První týden

Štěňátka měla v prvním týdnu svého života nabitý program - jídlo a spánek. Přibývala na váze, po napití měla vždy pěkně plná bříška, ale když dostala během spánku hlad, dovedla již vyvinout na cestě za jídlem obdivuhodnou rychlost a vyrobit pořádný rámus, jak dokumentuje video. V závěru prvního týdne jsme zvolna zahájili první socializaci - zatím v rámci rodiny s nejbližšími příbuznými, kteří k nám jezdí pravidelně a které Barnie dobře zná. Další obrázky jsou přidány u jednotlivých štěňátek v jejich složkách.

Druhý týden

I druhý týden svého života stěňátka převážně pila a spala. Pila tak usilovně, že mléko měla často nejen kolem čumáčku, ale na celé hlavě. Hodně vyrostla a přibyla na váze, když jsme jim pro rozlišení na fotkách a videích nasazovali barevné obojky, museli jsme je o velký kus povolit. O víkendu štěňátka otevřela oči, začala se stavět na nožičky a dělat první neohrabané krůčky. Video jsme točili 12. den dopoledne, 13. den už si všechna štěňátka bez většího padání došla na večeři. Prodlužují se jim intervaly spánku a když se probudí, tak vezmou mámu doslova útokem.

Třetí týden

Třetí týden byl týdnem velkých změn. Štěňátka začala vidět a chodit, v závěru týdne jim začaly růst zoubky, kterými zkouší ohlodávat nejen lavičky v bedně, které mají pro tento účel ideální výšku, ale i sebe navzájem. Dlouhé drápky jsme jim ostříhali, ale i tak pro Barnie příjemná etapa kojení bez kousání a škrábání nenávratně skončila. Vyzkoušeli jsme první příkrmy, při počátečních pokusech jich měla štěňátka více na sobě než v sobě, ale zlepšují se. Víkend měla štěňátka společenský – kromě nejbližších dospělých členů rodiny se začala seznamovat i s dětmi a novými páníčky.

Čtvrtý týden

Ve čtvrtém týdnu štěňátka hodně vyrostla a začala vylézat z porodní bedny, tak jsme ji nahradili výběhem. Jsou velmi zvědavá a hravá, své nové zoubky zkouší na mámě i na sobě, někdy je jejich měření sil docela divoké. Barnie je začala kojit ve stoje. Kromě mléka už dostávají jako příkrm kaši pro štěňata i tvaroh s banánem a medem a prozatím různá mixovaná vařená masa s mrkví a rýží, což jim náramně chutná. Od příštího týdne vyzkoušíme i granulky. Štěňátka jsou velmi společenská, když přijede návštěva, hned ji oblehnou.

Pátý týden

V pátém týdnu již štěňátka spolehlivě jedí z misky, vyzkoušela si kromě vařeného masa i mleté přemražené syrové maso a granule (Royal Canin Starter). Všechno jim velmi chutná a miska je vždy během několika minut prázdná. Začali jsme je postupně odstavovat. Během pátého týdne měla štěňátka bohatý společenský život. Navštívíli je jejich budoucí páníčkové a přijeli se podívat i chovatelé naší Barnie ze stanice SWEAPE. Štěňátka mají nyní ideální velikost na mazlení, tak se s nimi jezdí potěšit i naši příbuzní a známí. Socializace se jim evidentně moc líbí. Ráda si hrají se svými hračkami i spolu, občas měří poměrně divokým způsobem své síly – hlavně pejskové.

Šestý týden

V šestém týdnu štěňátka jedí z misky a kojíme již jen jednou denně. I tak dávají jejich zoubky i drápky mámě pěkně zabrat, takže se blíží plné odstavení. Hezké počasí bylo příjemné pro pobíhání po trávě a objevování zahrady. Barnie se konečně dočkala alespoň malého stádečka, které může po zahradě nahánět. V ohrádce si stále více hrají s hračkami, začala se přetahovat o provázky a kroužky, které také pilně okusují. Nejraději ale okusují nohy, ocásky a uši svých sourozenců. I v šestém týdnu se u nich vystřídala řada návštěv, takže měla dost příležitostí k poznávání nových lidí a hlavně k oblíbenému mazlení a hraní .

Sedmý týden

V sedmém týdnu štěňata absolvovala tetování, očkování a veterinární prohlídku. Všechna jsou zdravá, silná, bez kýly a pejskové maji obě varlata hmatná a sestouplá v šourku. Štěňata se velmi těší na návštěvy, které jsou pro ně zdrojem zábavy. Jakmile zazvoní zvonek, spustí stejný povyk, jako když pro ně chystáme jídlo. I v sedmém týdnu se u nás vystřídala řada návštěv, takže měla dost příležitostí poznávat různé lidi. Dvě návštěvy nám ale byly obzvlášť milé. Na svoje „dětičky“ se přijel podívat tatínek Auksis Interpola. Vidět celou rodinku pohromadě byla radost. Také nás navštívili chovatelé, u nichž jsme Entlebuchy před třemi lety prvně viděli „naživo“, což byl úplný počátek naší entlebuší pouti.

Osmý týden

V osmém týdnu jsme začali štěňata připravovat na odchod do nových domovů. Opět nás navštívila řada příbuzných, přátel i budoucích majitelů, aby štěňata nebyla fixována především na nás a neměla problém s odchodem k jiným lidem a adaptací v nových domovech. Zima a sníh trochu zkomplikovaly naše plány na delší pobyt a důsledné venčení na zahradě. Všechna štěňata ale trénovala nasazení obojku, připínání a pohyb na vodítku. Vzhledem k tomu, že jsme jim dost často dávali rozlišovací obojky, neměla s tím větší problém. Pohyb na vodítku po zahradě zvládla všechna, na některých ale bylo vidět, že to po nějakou dobu nebude jejich oblíbená disciplína. Trénovali jsme také jízdu autem.
Začátkem osmého týdne nás navštívil poradce chovu a provedl kontrolu vrhu. Všechna štěňata ohodnotil jako standardní a mají moc pěkná individuální hodnocení. Pochválil nejen jejich exteriérové vlastnosti, ale i chování a prostředí, v jakém vyrůstala.
Štěňata v posledním týdnu opět hodně vyrostla a zvýšila se jim nejen váha, ale i sebevědomí. Barnie proto přitvrdila s jejich výchovou, jako by tušila, že se blíží jejich odchod a že jim ještě musí stihnout vštípit dobré mravy – hlavně jejich podřízené místo ve smečce. Také je naučila přetahování o provaz, které zřejmě pokládá pro jejich (stejně jako pro svůj) spokojený život za velmi důležité.
Na konci osmého týdne se začala štěňata přesouvat do nových domovů. Máme radost, že cesty proběhly i v případě vzdálenějších destinací hladce a že si všechna v nových domovech snadno zvykají. Jejich osudy a fotografie budeme i nadále doplňovat do individuálních složek v sekci "V nových domovech".
Fenku Aishu jsme si nechali. Aisha má, stejně jako Barnie, založenu svoji vlastní stránku Aisha na našem webu v sekci "Naše fenky".
© Stoklasovi, 2012